• Historia szkoły

• W czwartym tomie "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1883 roku jest wzmianka, iż w Kicinie jest... "szkoła elementarna katolicka i luterańska..." (szkoła luterańska od 1844 r.).

W 1908 roku pobudowano nową szkołę luterańską (dzisiaj przy ul. Poznańskiej).

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polacy przejęli budynek szkoły luterańskiej. Od 1921 r. rozpoczęły się w nim zajęcia dla polskich dzieci. Kierownikiem szkoły był Jan Stopa, który wraz z małżonką, Stanisławą Stopową, pracował w Kicinie do 1950 roku (z przerwą w latach 1939-45).

W czasie okupacji niemieckiej stacjonował w szkole oddział żandarmerii niemieckiej. W budynku szkoły mieściły się prawdopodobnie również magazyny.

W 1945 roku szkoła spłonęła. Nauka odbywała się w jednoklasówce przy ul. Kościelnej oraz w salce parafialnej i prywatnej izbie pp. Jaskotów.

12 maja 1946 roku w szkole w Kicinie gościł nestor scen polskich Ludwik Solski. Nauczycielka Stanisława Stopowa przygotowała "Wesele wielkopolskie - Czepiny".

W przedstawieniu liczny udział wzięła dziatwa szkolna.10 października 1946 roku szkołę odwiedził angielski profesor Morgan, który przyjechał do Polski na zaproszenie rządu. Badał on zagadnienie oświaty dorosłych.

W 1949  roku biblioteka gminna w Czerwonaku otworzyła w kicińskiej szkole swoją filię.

9 marca 1952 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły, którą zbudowano na fundamentach budynku spalonego w 1945 roku.

W 1953 roku we wsi i w szkole rozbłysnęło światło elektryczne.

W 1964 roku przy szkole otwarto Zasadniczą Szkołę Przysposobienia Rolniczego, która istniała do 1968 roku.