Szkoła Podstawowa im.Augusta Cieszkowskiego w Kicinie

ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN

NOC MUZEÓW | "Spotkania literacko - historyczne" | JUBILEUSZ 90-LECIA SZKOŁY | /Absolwenci 2011/ | / Dzień Edukacji - 2010/ | /Absolwenci 2010/ | /Zakończenie roku 2009/2010/ | / Kiermasz pod Kogucikiem / | / Dzień Wiosny/ | /Akcja „Czytanie dzieci-dzieciom”/ | /KONCERT CHOPINOWSKI/ | /Jasełka-2009/ | /Dzień Edukacji Narodowej/ | /11 Listopada/ | /17 WRZEŚNIA/ | /Święto Pieczonej Pyry/ | Zaczynamy naukę ! | /Zakończenie roku szkolnego 2008/2009/ | /Absolwenci-2009/ | /Podróż do Afryki-1.06.09/ | /Dzień Patrona - 2009/ | /Święto Wiosny/ | /Ferie z wikliną/ | /90 rocznica Powstania Wielkopolskiego/ | / Dzień Dziecka / | / Karta rowerowa / | /Początek roku szkolnego 2008/2009/ | /Absolwenci - 2008/ | /Zakończenie roku szkolnego 2007/2008 / | /Rajd im. A. Cieszkowskiego / | / Kiermasz pod Kogutkiem / | /Jasełka/ | /Kiermasz pod Aniołem- grudzień 2008/ | /Dzień Niepodległości - XI 2008/ | /Dzień Nauczyciela - 2008/ | /Święto Pieczonej Pyry/2 | / Dzień Patrona - maj 2008/ | / Konstytucja 3 Maja / | / Warsztaty plastyczne - 2008 /

NOC MUZEÓW

Noc z 18 na 19 maja. Taka noc zdarzyła się pierwszy raz w historii  szkoły.

Podczas ogólnopolskiego wydarzenia „Noc Muzeów” nocne życie miast i mniejszych miejscowości nabrało nieco odmiennego charakteru niż dotychczas. Zafascynowani imprezą ludzie przemieszczali się od jednego muzeum do drugiego, po drodze żywo dyskutując o swoich przeżyciach i planach na dalsze spędzenie tej nocy w placówkach kultury i sztuki. Ideą Nocy Muzeów jest ukazanie eksponatów, które uległy zapomnieniu, a którym udało się przywrócić dawny blask dzięki staraniom i często żmudnej pracy wielu osób.

Po raz pierwszy w tym ogólnopolskim wydarzeniu uczestniczyło również i nasze małe, lokalne muzeum przy Szkole Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie. Powstało w czasie ubiegłorocznych wakacji z inicjatywy szkoły, tudzież dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów. Szeroko na ten temat pisaliśmy w Naszym Patronie we wrześniu ubiegłego roku. To niewielkie pomieszczenie szkolne, poświęcone pamięci hrabiego Augusta Cieszkowskiego – patronowi szkoły oraz życiu ludzi okolicznych wsi na przełomie XIX-XX w., ma niezwykły charakter. Wprawia w melancholię i przywołuje wspomnienia. Wewnątrz panuje cisza, słychać tykanie zegara, pachnie „starociami” i „domową atmosferą”. Stara szkolna ława, kałamarz, niezwykły zapach starych map i zeszytów, kuchnia, a w niej pachnący chleb, stolnica, centryfuga1, żelazko na duszę, zabytkowa maszyna do szycia tzw. „singerka” i balia, w której babcia w białym fartuchu krochmaliła pościel. To, co można zobaczyć w tym muzeum, to eksponaty, które jeszcze nie tak dawno towarzyszyły naszym dziadkom i rodzicom w ich codziennej pracy. Warto wspomnieć, że to właśnie dzięki tym ludziom, pasjonatom chcącym zachować wspomnienia, istnieje nasza mała sala pamięci. Przez długie lata gromadzili oni w swoich piwnicach, na strychach i szopach przedmioty, z których większość może uchodzić już dziś za skarby. Są to pamiątki po rodzicach, wspomnienia z dzieciństwa, które tak bardzo chcemy zatrzymać i ocalić od zapomnienia. Zwiedzającym zapewne niejedna łza zakręciła się w oku...

Nie zabrakło również oprawy artystycznej, którą przygotowali tego dnia uczniowie szkoły. Uczniowie szóstych klas przedstawili pokazową lekcję historii naszej okolicy (w rolę odpytującego nauczyciela wcielił się jeden z uczniów, a duch hrabiego Cieszkowskiego krążył w pobliżu!). Zaproszeni goście – państwo Buczyńscy2 opowiadali o życiu i działalności wielkiego człowieka, jakim był August Cieszkowski. Zwiedzających oprowadzali uczniowie pełniący rolę przewodników. Odbył się uroczy pokaz tańca z parasolkami i koncert flażoletowy w wykonaniu młodszych uczniów. Pyszny poczęstunek – ciasto drożdżowe i chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym przygotowała Rada Rodziców szkoły.

1centryfuga – w naszej szkole znajduje się wyżymaczka do bielizny, określana właśnie mianem centryfugi, ale w niektórych rejonach kraju nazywano tak wirówkę mleczarską.

2państwo Ewa i Włodzimierz Buczyńscy, wielcy pasjonaci historii naszej okolicy,  hrabiego Cieszkowskiego, współtworzą pismo „Wierzeniczenia”. O tych wspaniałych ludziach napiszemy niebawem w Naszym Patronie, bo warto poświęcić im nieco więcej miejsca. Póki co zainteresowanych zapraszamy na stronę: http://www.sm-swarzedz.pl/go.php/pl/
sylwetki_swarzedzan/ewa_i_wlodzimierz_buczynscy.html