PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
I Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2004 roku, w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych … z późniejszymi zmianami.
- Wewnątrzszkolny System Oceniania obowiązujący w Szkole Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie jest zawarty w statucie szkoły.
II Kontrakt między nauczycielem i uczniem.
- Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i dla rodzica.
- Wszystkie stosowane przez nauczyciela formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia są dla niego obowiązkowe.
- Wszystkie prace pisemne z wyjątkiem kartkówek zapowiadane są i uzgadniane z uczniami z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Nauczyciel ma obowiązek podać uczniowi zakres sprawdzanej wiedzy i umiejętności (nie dotyczy kartkówek).
- Krótkie kartkówki mogą obejmować zakres materiału z trzech ostatnich lekcji i nie muszą być przez nauczyciela zapowiadane.
- Uczeń nieobecny na pracy klasowej (sprawdzianie, teście, kartkówce) z powodu dłuższej (powyżej 1 tygodnia) nieobecności np. choroby ma obowiązek je napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem (nie później niż w ciągu dwóch tygodni).
- Uczniowi, który notorycznie unika zapowiedzianych prac pisemnych lub nie usprawiedliwi (zaraz po przyjściu do szkoły) jednodniowej nieobecności w dniu klasówki (sprawdzianu, testu, kartkówki) nauczyciel ma prawo zlecić pisanie pracy zaraz w pierwszym dniu po przyjściu do szkoły lub w dowolnie innym terminie ustalonym przez siebie.
- W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy ucznia (ściąganie, odpisywanie lub plagiat) praca jest dyskwalifikowana, a uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy.
- Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia) uczeń ma prawo nie być oceniany przez jedną godzinę lekcyjną (nie dotyczy prac klasowych zapowiedzianych w czasie obecności ucznia w szkole).
- Uczeń w ciągu półrocza ma prawo do dwukrotnego zgłoszenia nieprzygotowania do lekcji. Fakt ten należy zgłosić nauczycielowi na początku lekcji. Nie dotyczy to zapowiedzianych sprawdzianów.
- Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumie się: brak pracy domowej lub zeszytu ćwiczeń, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji (o przyniesienie których prosił nauczyciel. Uczeń, który zgłosił nieprzygotowanie do lekcji, nie jest pytany, ale ma obowiązek uczestniczyć w lekcji. Uczeń nie może zgłosić nieprzygotowania do zapowiedzianej lekcji powtórzeniowej, kartkówki czy sprawdzianu.
- Uczeń, który jest nieobecny 1 dzień w szkole ma obowiązek nadrobić na następną lekcję realizowany w tym czasie materiał programowy oraz uzupełnić notatki w zeszycie przedmiotowym. W przypadku dłuższej nieobecności ucznia (powyżej 1 tygodnia) w szkole termin nadrobienia zaległości i uzupełnienia notatek w zeszycie uzgadniany jest indywidualnie z nauczycielem.
- Aktywność ucznia na lekcji nagradzana jest „plusami”. Przez aktywność na lekcji rozumie się: częste zgłaszanie się i udzielanie poprawnych odpowiedzi, samodzielne rozwiązywanie zadań w czasie lekcji, aktywną pracę w grupach. Za 5 „plusów” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Na życzenie ucznia nauczyciel może również wpisać za 4 „plusy” ocenę dobrą.
- Przy ocenianiu ucznia z trudnościami w uczeniu się lub problemami zdrowotnymi nauczyciel ma obowiązek uwzględnić wskazówki pedagoga i psychologa szkolnego oraz zalecenia dotyczące wymagań edukacyjnych w stosunku do danego ucznia określone w opinii Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej.
- Uczniowie mający trudności w nauce mogą liczyć na pomoc ze strony nauczyciela w postaci indywi -dualnych konsultacji z nauczycielem podczas zajęć wyrównawczych .
- Uczeń ma obowiązek prowadzić zeszyt przedmiotowy, w którym ma zapisywać notatki na każdej lekcji.
- Wszystkie prace klasowe i sprawdziany nauczyciel przechowuje do 31 sierpnia br.
- Prace domowe mogą być sprawdzane w zeszycie, w formie odpowiedzi ustnej oraz kartkówki.
- Uczniowie zostają zapoznani szczegółowo z Przedmiotowym Systemem Oceniania z Języka Niemieckiego na pierwszych lekcjach w nowym roku szkolnym. Na bieżąco, nauczyciel przypomina o zasadach oceniania i wymaganiach edukacyjnych na poszczególne stopnie szkolne przy uzasadnianiu wystawianych uczniom ocen oraz przy klasyfikacji śródrocznej i rocznej. Działania te mają na celu wspieranie uczniów w samodzielnym planowaniu własnego rozwoju oraz motywowaniu do dalszej pracy.
III Narzędzia pomiaru i obserwacji osiągnięć uczniów
Pomiar osiągnięć uczniów odbywa się za pomocą następujących narzędzi;
- kartkówki, sprawdziany, testy
- odpowiedzi ustne,
- projekty
- prace domowe,
- zeszyty ćwiczeń,
- prace długoterminowe,
- inne formy aktywności np. udział w konkursach językowych, aktywne uczestnictwo w pracach kołach zainteresowań związanych z językiem, wykonywanie pomocy dydaktycznych,
- obserwacja ucznia: - przygotowanie do lekcji, aktywność na lekcji, praca w grupie,
Liczbę i częstotliwość pomiarów osiągnięć edukacyjnych ucznia przedstawiono poniżej. Liczby te mogą być zmodyfikowane przez nauczyciela w poszczególnych zespołach klasowych po każdym półroczu.
IV Obszary aktywności
Na lekcjach j. niemieckiego oceniane są następujące obszary aktywności ucznia:
1. Rozumienie ze słuchu.
2. Komunikowanie się i reagowanie w autentycznych sytuacjach.
3. Pisanie krótkich form wypowiedzi.
4. Znajomość zagadnień gramatycznych i umiejętność ich zastosowania.
5. Czytanie ze zrozumieniem i analizowanie teksów.
6. Wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce.
7. Prezentowanie w różnych formach wyników swojej pracy.
8. Aktywność na lekcjach, praca w grupach i własny wkład pracy ucznia.
IV Zasady ustalania ocen śródrocznych i rocznych
O postępach ucznia w nauce nauczyciel informuje na bieżąco jego rodziców (prawnych opiekunów) (wpisem ocen do e-dziennika Librus lub do dzienniczka ucznia)oraz podczas organizowanych zebrań z rodzicami i konsultacji.
Ocena śródroczna uwzględnia osiągnięcia edukacyjne zdobyte przez ucznia w I półroczu.
Ocena roczna uwzględnia osiągnięcia edukacyjne ucznia zdobyte w ciągu całego roku. Wpływ na nią ma również ocena śródroczna.
Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen bieżących uzyskanych przez ucznia.
Tydzień przed terminem klasyfikacyjnej rady pedagogicznej nauczyciel jest zobowiązany poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanej dla niego ocenie śródrocznej (rocznej)
Uczeń oceniany jest w skali sześciostopniowej. Przy ocenach bieżących dopuszcza się „+” i „-„.
Punkty uzyskane z prac klasowych, testów i sprawdzianów przeliczane są na stopnie wg niżej podanej skali:
96% - 100% celujący
86% - 95 bardzo dobry
71% - 85% dobry
51% - 70% dostateczny
30% - 50% dopuszczający
0% - 29% niedostateczny
V Zasady poprawiania ocen
Uczeń ma prawo do poprawy (jeden raz) każdej otrzymanej oceny z pracy klasowej poniżej dobrej. Ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika lekcyjnego obok pierwszej i przy klasyfikacji ucznia brane są pod uwagę obie oceny. W przypadku gdy ocena poprawiona będzie taka sama lub niższa w dzienniku będzie zapisana jako 0 z odpowiednim komentarzem. Poprawa pracy klasowej odbywa się w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
Odpowiedzi ustne, zadania domowe, kartkówki, sprawdziany diagnozujące nie podlegają poprawie.
Uczeń za pośrednictwem rodzica ma prawo do odwołania się od oceny semestralnej lub rocznej zgodnie z procedura odwoławcza zawarta w WSO.