• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

        • Przedmiotowy System Oceniania z Informatyki

           

          obowiązujący w Szkole Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie od dnia 1 września 2018 r.

          System oceniania opracowano na podstawie realizowanego w szkole programu nauczania informatyki "Lubię to!" (wyd. "Nowa Era").

          Podstawa prawna 

           ● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2004 roku, w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych z późniejszymi zmianami.

          ● Wewnątrzszkolny System Oceniania obowiązujący w Szkole Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie zawarty w statucie szkoły.

          Kontrakt między nauczycielem i uczniem

          1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
          2. Wszystkie stosowane przez nauczyciela formy sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia są dla niego obowiązkowe.
          3. Wszystkie prace pisemne z wyjątkiem kartkówek zapowiadane są i uzgadniane z uczniami z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Nauczyciel ma obowiązek podać uczniowi zakres sprawdzanej wiedzy i umiejętności (nie dotyczy kartkówek).
          4. Krótkie kartkówki mogą obejmować zakres materiału z trzech ostatnich lekcji i nie muszą być przez nauczyciela zapowiadane.
          5. Uczeń nieobecny na pracy klasowej (sprawdzianie, teście) z powodu dłuższej nieobecności np. choroby ma obowiązek je napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem (nie później niż w ciągu dwóch tygodni od daty powrotu ucznia do szkoły).
          6. Uczniowi, który unika zapowiedzianych prac pisemnych nauczyciel ma prawo zlecić pisanie pracy zaraz w pierwszym dniu po przyjściu do szkoły lub w dowolnie innym terminie ustalonym przez siebie.
          7. Uczeń, który był dłużej nieobecny podczas zajęć informatyki lub zajęć komputerowych, powinien w miarę możliwości nadrobić istotne ćwiczenia i zadania wykonane na opuszczonych lekcjach. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia) uczeń ma prawo nie być oceniany na kolejnej godzinie lekcyjnej (nie dotyczy prac klasowych zapowiedzianych w czasie obecności ucznia w szkole).
          8. Uczeń w ciągu półrocza ma prawo do dwukrotnego zgłoszenia nieprzygotowania do lekcji. Fakt ten należy zgłosić nauczycielowi na początku lekcji. Nie dotyczy to zapowiedzianych sprawdzianów/kartkówek.  Niewykorzystane zgłoszenia nie przenoszą się na drugie półrocze.
          9. Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumie się: brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji (o przyniesienie, których prosił nauczyciel, brak loginu oraz hasła do konta ucznia w pracowni komputerowej). Uczeń, który zgłosił nieprzygotowanie do lekcji, nie jest pytany, ale ma obowiązek uczestniczyć w lekcji.
          10. Uczeń, który jest nieobecny 1 dzień w szkole ma obowiązek nadrobić na następną lekcję realizowany w tym czasie materiał programowy. W przypadku dłuższej nieobecności ucznia w szkole termin nadrobienia zaległości uzgadniany jest indywidualnie z nauczycielem.
          11. Przed zakończeniem klasyfikacji śródrocznej, rocznej nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.  W uzasadnionych losowych przypadkach nauczyciel może wyrazić zgodę na pisanie przez ucznia dodatkowego sprawdzianu.
          12. Aktywność ucznia na lekcji nagradzana jest „plusami”. Przez aktywność na lekcji rozumie się: częste zgłaszanie się i udzielanie poprawnych odpowiedzi, samodzielne rozwiązywanie zadań w czasie lekcji, aktywną pracę w grupach. Za 5 „plusów” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Na życzenie ucznia nauczyciel może również wpisać za 4 „plusy” ocenę dobrą.
          13. Przy ocenianiu ucznia z trudnościami w uczeniu się lub problemami zdrowotnymi nauczyciel ma obowiązek uwzględnić wskazówki pedagoga i psychologa szkolnego oraz zalecenia dotyczące wymagań edukacyjnych w stosunku do danego ucznia określone w opinii Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej.
          14. Podczas zajęć informatyki lub zajęć komputerowych nie jest wymagane od uczniów prowadzenie zeszytu (wydruki oraz notatki wykonywane podczas lekcji uczniowie przechowują w teczce lub segregatorze). Konieczne jest natomiast systematyczne zapisywanie wykonanych w pracowni ćwiczeń w określonym miejscu w sieci lokalnej (folder ucznia na dysku sieciowym) lub w chmurze.
          1. Wszystkie prace pisemne nauczyciel przechowuje do 31 sierpnia br.
          2. Uczniowie zostają zapoznani szczegółowo z Przedmiotowym Systemem Oceniania z Informatyki i Zajęć Komputerowych na pierwszych lekcjach w nowym roku szkolnym (fakt ten jest potwierdzony odpowiednim zapisem w dzienniku lekcyjnym). Na bieżąco, nauczyciel przypomina o zasadach oceniania i wymaganiach edukacyjnych na poszczególne stopnie szkolne przy uzasadnianiu wystawianych uczniom ocen oraz przy klasyfikacji śródrocznej i rocznej. Działania te mają na celu wspieranie uczniów w samodzielnym planowaniu własnego rozwoju oraz motywowaniu do dalszej pracy.
          3. Uczniowie nieobecni na pierwszych zajęciach dydaktycznych z informatyki są zobowiązani do zapoznania się ze sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych oraz PSO w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia roku szkolnego.

          Narzędzia pomiaru i obserwacji osiągnięć uczniów

          Sprawdzając wiadomości i umiejętności uczniów, brane będą pod uwagę następujące formy aktywności:

           

          Forma aktywności

          Częstość formy aktywności

          Uwagi

          zadania i ćwiczenia wykonywane
          podczas lekcji

          na bieżąco

          oceniana jest przede wszystkim zgodność efektu pracy ucznia nad zadaniami i ćwiczeniami z postawionym problemem

          praca na lekcji

          na bieżąco

          oceniany jest sposób pracy, aktywność, przestrzeganie regulaminu pracowni

          odpowiedzi ustne, udział w dyskusjach

          na bieżąco

           

          prace klasowe, testy, kartkówki

          2 lub więcej (po zakończeniu działu)

          mogą mieć formę testu

          referaty, opracowania, projekty

          wg potrzeb

           

          udział w konkursach

          na bieżąco

          nieobowiązkowa forma aktywności

           

          Obszary aktywności

          1. Analizowanie i rozwiązywanie problemów – problemy powinny być raczej proste i dotyczyć zagadnień, z którymi uczniowie spotykają się w szkole (np. na matematyce) lub  na co dzień; rozwiązania mogą przyjmować postać planu działania, algorytmu lub programu.
          2. Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi – uczniowie powinni w trakcie lekcji bez większych problemów wykonywać konkretne zadania za pomocą dostępnego oprogramowania, w tym sprawnie korzystać z menu, pasków narzędzi i pomocy programów użytkowych i narzędziowych, oraz tworzyć dokumenty i przedstawiać efekty swojej pracy np. w postaci dokumentu tekstowego lub graficznego, arkusza, prezentacji, programu czy wydruku.
          3. Zarządzanie informacjami oraz dokumentami – uczniowie powinni umieć wyszukiwać informacje, porządkować je, analizować, przedstawiać w syntetycznej formie i udostępniać, a także gromadzić i organizować pliki w sieci lokalnej lub w chmurze.
          4. Przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy z komputerem – uczniowie powinni przestrzegać regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad korzystania z sieci lokalnej i rozległej, a także rozumieć zagrożenia związane z szybkim rozwojem technologii informacyjnej.
          5. Przestrzeganie prawa i zasad współżycia – uczniowie powinni przestrzegać praw autorskich dotyczących korzystania z oprogramowania i innych utworów, a podczas korzystania z sieci i pracy w chmurze stosować się do zasad netykiety.

           

          Zasady ustalania ocen śródrocznych i rocznych

          • O postępach ucznia w nauce nauczyciel informuje na bieżąco jego rodziców (prawnych opiekunów) (wpisem ocen do dziennika elektronicznego) oraz podczas organizowanych zebrań z rodzicami i konsultacji.
          • Ocena śródroczna uwzględnia osiągnięcia edukacyjne zdobyte przez ucznia w I półroczu. Wpływ na nią mają oceny z form aktywności wymienione w PSO.
          • Ocena roczna uwzględnia osiągnięcia edukacyjne ucznia zdobyte w ciągu całego roku. Wpływ na nią ma również ocena śródroczna.
          • Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen bieżących uzyskanych przez ucznia.

           

          Opis wymagań ogólnych, które uczeń musi spełnić, aby uzyskać daną ocenę

          Celujący (6) – otrzymuje uczeń, który samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia, biegle posługuje się zdobytą wiedzą w rozwiązywaniu problemów praktycznych i teoretycznych. Rozwiązuje zadania z zakresu podstawy programowej; proponuje rozwiązania nietypowe. Osiąga sukcesy w konkursach wewnątrz szkolnych oraz w konkursach pozaszkolnych. Aktywnie uczestniczy w lekcjach, samodzielnie wykonuje zadania. Prace kontrolne i sprawdziany pisze na ocenę celującą lub bardzo dobrą.

          Bardzo dobry (5) – otrzymuje uczeń, który posiada pełną wiedzę i umiejętności z zakresu podstawy programowej, potrafi je wykorzystywać do rozwiązywania zadań i problemów praktycznych i teoretycznych. Jest zawsze przygotowany do lekcji i aktywnie w nich uczestniczy. Prace kontrolne i sprawdziany pisze na ocenę bardzo dobrą lub dobrą.

          Dobry (4) – otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości z zakresu podstawy programowej, a zdobyta wiedza pozwala mu samodzielnie rozwiązywać typowe zadania praktyczne i teoretyczne. Stara się aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i jest do nich przygotowany. Odrabia zadania domowe, a prace kontrolne i sprawdziany pisze na ocenę dobrą.

          Dostateczny (3) - otrzymuje uczeń, który ma problemy z opanowaniem pełnego zakresu podstawy programowej. Zdarza się, że do lekcji jest nieprzygotowany, nie zawsze bierze w nich aktywny udział, lecz czyni starania, by zaistniałe braki uzupełnić. Potrafi samodzielnie rozwiązać zadania łatwe. Nie zawsze samodzielnie rozwiązuje zadania domowe, prace kontrolne i sprawdziany pisze na ocenę dostateczną.

          Dopuszczający (2) – otrzymuje uczeń, który ma trudności w opanowaniu zakresu podstawy programowej. Rozwiązuje najprostsze zadania, sięga po pomoc koleżeńską i nauczycielską w celu zrozumienia tematu. Zadania domowe odrabia w grupie lub z pomocą innych. Nie opuszcza lekcji z przyczyn nieusprawiedliwionych. Prace kontrolne i sprawdziany pisze na ocenę dopuszczającą.

          Niedostateczny (1) – otrzymuje uczeń, który nie opanował wiadomości i umiejętności z zakresu podstawy programowej. Braki nie pozwalają mu na dalsze zdobywanie i poszerzanie wiedzy. Nie jest w stanie rozwiązać zadań o elementarnym stopniu trudności. Nie czyni starań, by braki w wiadomościach i umiejętnościach uzupełnić. Wykazuje lekceważący stosunek do przedmiotu. Z większości prac kontrolnych otrzymał oceny niedostateczne i ich nie poprawił.

           

          Tydzień przed terminem klasyfikacyjnej rady pedagogicznej nauczyciel jest zobowiązany poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanej dla niego ocenie śródrocznej (rocznej).

          O przewidywanej dla ucznia ocenie niedostatecznej (śródrocznej, rocznej) nauczyciel ma obowiązek poinformować ucznia i jego wychowawcę na miesiąc przed klasyfikacyjną radą pedagogiczną.

           

          SKALA OCEN

          Oceny bieżące, śródroczne i roczne ustala się w stopniach według obowiązującej sześciostopniowej skali ocen:

          • Ocena celująca (cel) – 6
          • Ocena bardzo dobra (bdb) – 5
          • Ocena dobra (db) – 4
          • Ocena dostateczna (dst) – 3
          • Ocena dopuszczająca (dop) – 2
          • Ocena niedostateczna (ndst) – 1

          Przy ocenach bieżących i śródrocznych dopuszcza się stosowanie znaków  plus „+”  lub minus „ – ” za wyjątkiem oceny niedostatecznej i dopuszczającej minus

          SKALA PROCENTOWA

          Punkty uzyskane z prac klasowych, sprawdzianów, testów i kartkówek przeliczane są na stopnie wg niżej podanej skali:

          0% - 29% niedostateczny

          30% - 50% dopuszczający

          51% - 70% dostateczny

          71% - 85% dobry

          86% - 95% bardzo dobry

          96% - 100% celujący

          W zależności od stopnia trudności pracy dopuszczalne są jednak inne wielkości. W takim wypadku nauczyciel każdorazowo informuje uczniów o sposobie oceniania pracy i przedstawia kryteria.

           

          WAGI OCEN

          Oceny cząstkowe są ocenami ważonymi, a poszczególnym formom aktywności przypisane są następujące wagi:

          • Oceny uzyskane z prac klasowych, sprawdzianów i testów mają wagę 5
          • Oceny z kartkówek, odpowiedzi ustnych, praca na lekcji mają wagę 3;
          • Oceny za prace długoterminowe, projekty, prezentacje i pracę w grupie mają wagę 2;
          • Oceny za zadania domowe, aktywność i inne mają wagę 1;

          Za zdobycie czołowych miejsc w konkursach (tj. 1-3) uczeń otrzymuje ocenę celującą

          • wagi 5 – konkursy wojewódzkie i powiatowe;
          • wagi 3 – konkursy gminne;
          • wagi 2 – konkursy szkolne

          Za udział w konkursach uczeń otrzymuje pochwałę.

          Zasady poprawiania ocen

          • Uczeń ma prawo do jednokrotnej poprawy oceny niedostatecznej, dopuszczającej i dostatecznej otrzymanej za sprawdzian, test i pracę klasową w terminie 2 tygodni od daty otrzymania.
          • Ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika obok pierwszej i przy klasyfikacji ucznia brane są pod uwagę obie oceny. Jeśli uczeń nie poprawi sprawdzianu w dzienniku elektronicznym wpisuje się „zero” wyświetlane jako „.”, która nie jest liczona do średniej (jest wyłącznie informacją o odbytej formie).
          • Odpowiedzi ustne, zadania domowe, kartkówki, sprawdziany diagnozujące, praca na lekcji nie podlegają poprawie.
          • Uczeń za pośrednictwem rodzica ma prawo do odwołania się od oceny semestralnej (rocznej) zgodnie z procedurą odwoławczą zawartą w WSO.

           Terminy oddawania sprawdzianów:

          Nauczyciel jest zobowiązany do sprawdzenia i ocenienia prac pisemnych w ciągu 14 dni roboczych od daty ich przeprowadzenia.

          Z przyczyn losowych czas ten może ulec wydłużeniu

           

          Zasada najważniejsza:

          Jesteśmy wobec siebie życzliwi i wyrozumiali!