Rok szkolny 2018/2019
„Centrum Hajdasz nam przedstawia:
Nasi Tancerze – dla nich wielkie brawa!
Cały rok ciężko pracowali i medale otrzymali.
Dołącz do nich jeśli chcesz i nagrody wszystkie zbierz”.
Konkurs recytatorski
W poniedziałek 3 grudnia 2018 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego „Zimowo i świątecznie”, przeprowadzonego w ramach realizacji NPRC, dla dla klas 0 – III. Podczas obrad jury dokonało oceny recytacji i zdecydowało, że 8 grudnia 2018 r. całej społeczności szkolnej, rodzicom i gościom, wiersze zaprezentują:
Łukasz Szulc z klasy III
Maurycy Zabłocki z klasy II
Daria Kasperczak z klasy I.
Wizyta w Publicznej Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu
Dnia 17 grudnia 2018r. uczniowie klasy 7 b udali się do Biblioteki Raczyńskich. Dziś Biblioteka Raczyńskich to zabytkowy gmach przy placu Wolności, sąsiadujący z nim nowy gmach i filie rozmieszczone we wszystkich dzielnicach miasta.
Zajęcia biblioteczne z pracownikiem tej instytucji należały do bardzo udanych i interesujących. Nasz opiekun oprowadził całą grupę ze szkoły po wszystkich salach i zakamarkach budynku, przybliżył historię biblioteki. Do najciekawszych należały zbiory specjalne, a szczególnie starodruki nawet ze średniowiecza. Młodzież zaciekawił też dział multimedialny, który oferuje niezwykle bogatą ofertę filmową i muzyczną. Po zapoznaniu się z zasadami wypożyczania zbiorów bibliotecznych odbyła się właściwa lekcja, dzięki której nauczyliśmy się korzystać ze stron internetowych biblioteki i on-line wyszukiwać interesujących nas pozycji książkowych, sprawdzać ich dostępność oraz szukać artykułów oraz innych zasobów bibliotecznych związanych z określonym tematem. Poznaliśmy też strony internetowe, dzięki którym za darmo można korzystać ze skarbca naszych zbiorów narodowych.
Wstępnie umówiliśmy się na kolejną lekcję tematyczną związaną z poznaniem legalnych źródeł, z których można korzystać i odtwarzać interesujące młodzież tytuły filmów czy muzykę.
Arleta Panfil
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki
W grudniu, w bibliotece szkolnej, odbyły się uroczystości pasowania uczniów klas I na czytelników biblioteki szkolnej. Uczestniczyło w nich 40 pierwszoklasistów. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z czytelnią, wypożyczalnią i obowiązującym regulaminem biblioteki. Dowiedziały się jak rozmieszczony jest księgozbiór i na czym polega praca bibliotekarki. Pierwszoklasiści wysłuchali wierszy o książce i jej życzeniach oraz piosenki o biblio-tece. Bardzo chętnie odpowiadali na pytania jak postępować z książkami i innymi zbiorami wypożyczonymi z biblioteki. Potem uczniowie złożyli przyrzeczenie i otrzymali pamiątkowe dyplomy, które samodzielnie pokolorowali.
Na zakończenie dzieci wypożyczyły wybrane książki do samodzielnego czytania, jak i do słuchania, czytanych przez rodziców.
Arleta Panfil
Zapraszamy do galerii
„Kolej na książkę”
8 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie odbyło się spotkanie będące podsumowaniem i zakończeniem projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” pt.: „Kolej na książkę”.
Na wstępie goście zostali zapoznani z celami programu, jego przebiegiem i kolejnymi etapami realizacji oraz harmonogramem uroczystości. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z klas 0 – III. Montaż słowno – muzyczny, który przedstawiły oparty był na utworach znanych i lubianych autorów polskich. Następnie na scenie pojawili się uczniowie z klas IV – VI w „Promocji ulubionej książki”. Klasy IV zaprezentowały „Dynastię Miziołków”. Uczniowie klas V, w humorystyczny sposób, odegrali scenki z „Mikołajka”. Natomiast klasy VI przygotowały inscenizację ulubionej lektury „Harry Potter”. Potem uczestnicy spotkania mogli wysłuchać recytacji wierszy zimowo – świątecznych w wykonaniu zwycięzców eliminacji szkolnych dla klas 0 – III i IV - VIII. W czasie uroczystości oglądać można było najlepsze, nagrodzone prezentacje multimedialne, które zostały zrealizowane przez młodzież z klas VII i VIII. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zabawa w kalambury literackie. Ponadto na stoiskach wystawiono nowości wydawnicze zakupione do biblioteki szkolnej w ramach programu. Najmłodsi brali udział w warsztatach plastycznych i teatrze kamishibai. Słuchali także, czytanych w języku angielskim, bajek.. Uczniowie, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów książek zaprezentowali swoje stroje na scenie. Rada Rodziców zaprosiła na kiermasz książek i akcję „książka na wagę”. W kawiarence „Wars wita Was” zajadano się domowymi wypiekami, kosztowano kawę i herbatę. Wszyscy mogli zrobić sobie zdjęcie z ulubioną lekturą. Oczywiście w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie mogło zabraknąć akcentu świątecznego. Przygotowane przez uczniów upominki, dekoracje, kartki z życzeniami, a także upieczone pyszne pierniki zagościły na stoiskach. Na zakończenie uczniom zostały wręczone nagrody za udział w konkursach oraz słodycze za występy. Cała sala przybrana, wykonanymi przez dzieci i młodzież w ramach realizacji projektu, pracami plastycznymi, plakatami i elementami świątecznymi wprowadzała wszystkich obecnych w radosny i miły nastrój.
Mam nadzieję, że czas spędzony w otoczeniu książek był ciekawym, pożytecznym doświadczeniem, które zaowocuje zamiłowaniem do książek, począwszy od najmłodszych, a skończywszy na najstarszych uczestnikach tego wydarzenia.
Arleta Panfil
Realizaja projektów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W klasie czwartej uczniowie w ramach zajęć z wychowawcą prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Były to m.in. Nela mała reporterka, Buziak na dobranoc oraz Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Przygotowywali również plakaty oraz wywiady na temat ulubionych lektur swoich rodziców i dziadków. Tutaj niekwestionowane pierwsze miejsce zdobyła Ania z Zielonego Wzgórza.
Klasy szóste przygotowywały sprawozdania z ostatnio przeczytanych książek a także plakaty, które zachęcały do zapoznania się z ich ulubionymi czytelniczymi propozycjami. Wśród tytułów najczęściej pojawiały się Dziennik cwaniaczka, Baśniobór, Mariolka itd., a także komiksy: Tytus, Romek i A’Tomek oraz Ostatni żubr. Swoje prace uczniowie prezentowali podczas lekcji języka polskiego.
Wszystkie powyższe prace zostały umieszczone na szkolnych i klasowych gazetkach i w „Kąciku sprawozdań”. Klasa siódma natomiast pochyliła się nad historią książki i pisma – analizowaliśmy wspólnie fragment Opowieści o rzeczach powszednich poświęcony książce oraz przeglądaliśmy zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej. Pod moim kierunkiem uczniowie zapoznawali się również ze stronami internetowymi omawiającymi to zagadnienie – zależało mi, aby poznali bardziej merytoryczne źródła wiedzy niż Wikipedia (np. strony www staropolska.pl, whk.up.krakow.pl, polona.pl).
Czas realizacji projektu był bardzo owocnym okresem. Uczniowie bardzo zaangażowali się w powierzone im zadania. Efekty pracy w postaci dokumentacji fotograficznej dołączam do niniejszego sprawozdania.
Agata Piątek
nauczyciel języka polskiego
Zapraszamy do galerii
Spotkanie
Za oknami deszczowo, pochmurnie, zimno i wietrznie. Jednym słowem szaruga jesienna. A w Szkole Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie przyjemnie, ciekawie, a przede wszystkim pouczająco. To za sprawą p. Agnieszki Frączek z Uniwersytetu Warszawskiego, która u nas gościła w środę 21 listopada 2018 r.
Na spotkanie z poetką i pisarką zostali zaproszeni uczniowie klas II i III. Pani A. Frączek w interesujący sposób przybliżyła dzieciom swoją twórczość, która jest niezwykle humorystyczna i zabawna. Z dużą łatwością potrafiła bawić się językiem polskim (autorka jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych) i zainteresować słuchaczy. Opowieści przeplatała recytacją wierszy i odpowiedziami na pytania uczniów. Na zakończenie podpisywała książki.
Niestety czas miłego spotkania szybko minął. W pamięci pozostały wspomnienia, porady językowe i tomiki poezji z autografami.
Arleta Panfil
Zapraszamy do galerii.
VIc oraz VIIb w "Arsenale"
W dniu 15 listopada klasy VIc oraz VIIb uczestniczyły w warsztatach artystycznych „Malarski sen” w galerii miejskiej „Arsenał”. Warsztaty odbywały się w ramach cyklu „Sztukmistrzynie” i w tym miesiącu dotyczyły życia i twórczości współczesnej polskiej artystki Marii Anto. Na wstępie dzieci obejrzały przedstawienie Teatru Ilustracji „Kamishibai”, które ukazywało historię Marii Anto, a następnie zapoznały się z jej dziełami malarskimi. Po tej krótkiej prezentacji uczniowie w grupach tworzyli własne instalacje, kreowali przestrzenne budynki wprost ze swoich snów i marzeń.
Magdalena Toboła
Zapraszamy do galerii.
„Rekord dla Niepodległej”
Szkoła Podstawowa w Kicinie włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej”.
W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz obecni rodzice uczniów zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.
Po brawurowym wykonaniu Mazurka Dąbrowskiego wszystkie osoby włączyły się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy fortepianowym akompaniamencie. Uczniowie mieli okazję wsłuchać się w teksty pieśni, które wyrażały marzenia żołnierzy, podtrzymywały ich na duchu i zagrzewały do walki.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów Marsz, Marsz Dąbrowski … oraz wyśpiewane z przejęciem pieśni na długo będą nam brzmiały w sercach.
Emilia Przybyszewska
W celu obejrzenia galerii zdjęć zapraszamy do "Albumu fotograficznego".
Mamy dwa złote medale!!!
Wspaniałej reprezentacji dziewcząt i chłopców udało się tak jak w zeszłym roku, zająć dwa pierwsze miejsca w organizowanych w piątek 26.10.2018 r przez naszą szkołę, „Gminnych Mistrzostwach Dziewcząt i Chłopców Unihokeja Igrzysk Dzieci Powiatu Poznańskiego”.
Po wspaniałych, zaciętych meczach nasi wychowankowie zajmując pierwsze miejsca w tabeli, zakwalifikowali się do rozgrywek półfinału powiatu poznańskiego.
Awans pozwala nam na dalszą walkę i zdobywanie nowych sportowych doświadczeń.
Skład reprezentacja:
SMURAWA ADAM
APPELT WOJTEK
ŁUCKI JACEK
ZACHARZEWSKI ADAM
ANTONIEWICZ OLIWER
POTOK OLIWIER
GROCHOWSKI RYSZARD
DUDZIŃSKI KACPER
MICHAŁOWICZ ALEKSANDER
SPRINGER KRZYSZTOF
DRAGON SZYMON
OLIWIA KARWASIŃSKA
NIKOLA CHRUŚCICKA
MILENA KRZEWINA
JULIA BARTKOWSKA
MOCNA NATALIA
GROBELNA MICHALINA
ŁĘSZCZAK MARTA
JAROSZYŃSKA ANTONINA
DUDA KAROLINA
Ze sportowym pozdrowieniem zespół nauczycieli wychowania fizycznego.
PASOWANIE NA UCZNIA
Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole jest od wielu lat dniem przyjmowania pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły. W tym roku, odbyło się ono 12 października, podczas którego gościliśmy Wójta Gminy pana Jacka Sommerfelda.
Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej - mali uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
W drugiej części, pierwszoklasiści już na poważnie złożyli przyrzeczenie, że będą się starali być dobrymi uczniami i obywatelami. Potwierdzeniem złożenia przyrzeczenia było pasowanie na uczniów, którego dokonał pan dyrektor. Następnie w swoich przemówieniach, zarówno dyrektor, jak i wójt podkreślili integralność edukacji i wychowania. Miłą niespodzianką było wręczenie nowoprzyjętym uczniom książek w prezencie od władz gminnych oraz zakładek wykonanych przez starszych uczniów.
Uroczystość zakończyły krótkie podziękowania rodziców i uczniów dla nauczycieli za ich codzienną pracę.
Beata Królewicz
Przeżyjmy to jeszcze raz:
W celu obejrzenia galerii zdjęć zapraszamy do "Albumu fotograficznego".
Z wizytą w Teatrze Animacji (3a)
Teatr Animacji w Poznaniu jest miejscem, które lubimy odwiedzać, dlatego 3 października 2018r. klasa 3a udała się tam na spektakl pt. „Ulf i balon”. Historia opowiadała o chłopcu imieniem Ulf, którego we wszystkim wyręczają rodzice i spełniają każdą jego zachciankę. Chłopiec staje się samolubny i nie ma żadnych kolegów. Jedynym jego towarzyszem jest balon i z nim unosi się w powietrze. Dopiero spotkanie z dziewczynką Polą zmienia zachowanie Ulfa. Bardzo podobał nam się spektakl i scenografia w kolorach czarnym i białym.
Izabela Geisler