• Wycieczka uczniów klas 3a i 3b do Portu Lotniczego Poznań-Ławica

• We wtorkowy poranek uczniowie klas 3a i 3b z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie swojej niezwykłej wycieczki na lotnisko im. H. Wieniawskiego  w Poznaniu. Ubrani w kolorowe plecaki, z uśmiechami na twarzach wsiedli do autokaru.

Na lotnisku Ławica przywitał uczniów Pan Marcin Drzycimski tata Adasia ucznia naszej szkoły. Dzieci miały okazję zobaczyć różne etapy przygotowań pasażerów do lotu: od odprawy po załadunek bagaży. Przewodniczka Pani Angelika bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy i zadaniach każdego pracownika lotniska. Zaprowadziła  grupę, do każdego  zakamarka lotniska. W trakcie podróży  tłumaczyła, jak działa lotnisko oraz co się dzieje przed wylotem samolotów. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania, a niektórzy z nich marzyli o zostaniu pilotami. Każdy uczestnik otrzymal na pamiątkę okolicznościowa kartę pokładową.

Największą atrakcją była wizyta w strefie sortowania bagaży i na płycie lotniska  gdzie  uczniowie mogli podziwiać startujące i lądujące samoloty. Ich okrzyki zachwytu rozbrzmiewały w powietrzu, a pani przewodnik  nie szczędziła informacji na temat różnych typów maszyn.

Wycieczka zakończyła się pokazem sprzętów ratowniczych i  sprawdzeniem wiedzy uczniow z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w Lotniskowej Straży Pożarnej.

Był to dzień pełen niezapomnianych chwil, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Na koniec dnia dzieci wróciły do szkoły, bogatsze o nowe doświadczenia i marzenia o podróżach, które mogą je czekać w przyszłości.

Wychowawczynie klas 3a I 3b M.Dolska I .Geisler

• Sprzątanie świata

• W poniedziałek 23 września uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w "Sprzątaniu świata". Uczestnicy akcji otrzymali gumowe rękawice i worki na śmieci, a następnie wyruszyli, aby sprzątać teren wokół szkoły i okoliczne ulice. Wydarzenie miało na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni, ale również ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Przy tej okazji co roku utrwalane są wiadomości o segregacji śmieci oraz informacje o tym, jak długo śmieci rozkładają się w przyrodzie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły udało się nazbierać wiele worków pełnych odpadów.

• Międzynarodowy Dzień Kropki

• Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw, które pozwalają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się bawić.  W naszej szkole matematycy, wychowawcy klas trzecich i nauczyciele wspomagający w nich postanowili wykorzystać ten czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.

W ramach zajęć matematyki uczniowie klas trzecich i czwartych szlifowali działania pamięciowe, a następnie łączyli kropki przy wynikach w takiej kolejności, w jakiej zapisano działania, aby otrzymać rozwiązanie w formie obrazka. Dzieci z klas piątych powtarzały kolejność wykonywania działań, rozwiązując podane wyrażenia, a następnie odnajdywali otrzymane wyniki na planszy odpowiedzi i zamalowywali pola według wzoru podanego obok działania. Szóstoklasiści i siódmoklasiści musieli wykazać się umiejętnością wykonywania działań na liczbach całkowitych, ułamkach zwykłych i dziesiętnych oraz znajomością liczb rzymskich, liczb przeciwnych i odwrotnych, a także zaokrąglaniem liczb. Dodatkowo uczniowie klasy 7 A pracowali przez dwa tygodnie w ramach zajęć wyrównawczych w niewielkich grupach. Ich zadaniem było rozwiązanie wyrażeń, a następnie dopasowanie do nich wyrażeń o tych samych wynikach, zapisanych na kropkach z innego zestawu. Każda litera zapisana przy wyrażeniu na głównej karcie pracy wraz z liczbą znajdująca się na dopasowanej do niej kropce tworzyła kod, który służył do odszyfrowania hasła przewodniego naszej akcji edukacyjnej: „Odkrywaj i rozwijaj swoje talenty, Ty też je masz!”.

Podczas zajęć plastycznych uczniowie klas trzecich wykonywali mozaiki z kół, które wcześniej sami przygotowali. Była to okazja to ćwiczenia motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwijania kreatywności. Temat i format były dowolne. Uczniowie pracowali w grupach, wszystko po to, aby dzieci mogły trenować umiejętności współpracy oraz puścić wodze fantazji.

Lekcja wychowania fizycznego była z kolei okazją do zabawy z okrągłą chustą Klanzy. Proponowane uczniom animacje angażowały całe grupy dzieci, co zachęcało do współpracy, komunikacji i interakcji z innymi. Zorganizowane zajęcia wspomagały rozwój motoryki, zręczności i kreatywności. Dopełnieniem zabaw były indywidualne ćwiczenia posługiwania się dużym cyrklem, stosowanym na lekcjach matematyki. Uczniowie rysowali za jego pomocą koła, które ozdabiali według własnego pomysłu, bawiąc się i jednocześnie przygotowując na wyzwania klasy czwartej.

Joanna Karwat

Anna Płonka - Mateja