• PÓŁKOLONIE

• Informujemy, że pólkolonie w Szkole Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie dla uczniów klas 1-3 odbędą się w pierwszym tygodniu wakacji 27.06.2022 - 01.07.2022 r.  w godzinach 9:00-14:00

Zapisu można dokonać przesyłając zgłoszenie na adres e-mail  spkicin@szkolakicin.edu.pl

IMIĘ, NAZWISKO, KLASĘ, NUMER TELEFONU RODZICA

• I Kongres Samorządów Uczniowskich Gminy Czerwonak

22 kwietnia 2022 roku w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbył się I Kongres Samorządów Uczniowskich Gminy Czerwonak.

Uczestniczyli w nim uczniowie reprezentujący pięć szkół podstawowych z terenu naszej gminy wraz z opiekunami. Szkołę w Kicinie reprezentowali: Alina Schedler, Pola Słaba i Katarzyna Adamczyk.

Celem spotkania było pokazanie młodym ludziom co to jest samorządność i związana z nią odpowiedzialność oraz jak wiele można osiągnąć dzięki planowaniu i przewidywaniu własnych działań. Uczniowie poznali ponadto zalety międzyszkolnej współpracy. Program spotkania umożliwił każdej z placówek oświatowych przedstawienie własnych pomysłów na dalszy rozwój w formie prezentacji. Slajdy zawierały wnioski z wcześniej przeprowadzonych w szkołach ankiet. W roli prelegentów wystąpili delegowani przedstawiciele młodzieży. Każda ze szkół poprzez swoje wystąpienie zwróciła uwagę na aktualne, indywidualne potrzeby oraz preferowany kierunek rozwoju gminy w obszarze edukacji. Pojawiło się mnóstwo interesujących pomysłów i inspiracji. Po zakończeniu wystąpień wójt gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak odniósł się do wszystkich zaprezentowanych propozycji rozwoju i wsparcia dla szkół. Nastąpiło także podsumowanie  pomysłów w formie wykresów. Następnie każdy z uczestników Kongresu za pośrednictwem specjalnie na tę okazję przygotowanej platformy internetowej mógł oddać głos na kluczowe jego zdaniem kierunki rozwoju szkół z terenu naszej gminy. Najwyżej w rankingu znalazła się strefa wypoczynku. Wysoko na liście uplasowały się także automaty z biletami gminnej komunikacji i zmiana rozkładu jazdy autobusów dopasowana do planu lekcji uczniów, remonty poszczególnych placówek, w tym szczególnie toalet, a także potrzeba większych nakładów na wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Ważna dla młodych ludzi okazała się także możliwość spotkań w gronie uczniów z sąsiedzkich szkół, by móc poznać ich pomysły, pasje, ale i po prostu się zaprzyjaźnić. Okazało się, iż młodzież bardzo chętnie chciałaby obejrzeć wnętrza innych szkół podstawowych, jak i zaprezentować własne mury. Uczniowie otwarcie mówili także o potrzebie pokazywania własnego stylu i przy okazji zwrócili się do obecnych na Kongresie nauczycieli o większą tolerancję w zakresie wyrażania siebie poprzez strój, czy makijaż. Ósmoklasistki wspominały o potrzebie zorganizowania dla nich warsztatów makijażu.

Szkoła Podstawowa w Kicinie zaproponowała nowatorską inicjatywę zorganizowania Psychologicznej Konferencji Uczniowskiej z udziałem uznanych przedstawicieli tej dziedziny nauki, na której swoje przemówienia wygłaszaliby przede wszystkim uczniowie. Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem i chęcią wsparcia ze strony wójta.

Premierowa prezentacja przygotowana przez Pana Belfra, czyli Dawida Łasińskiego na temat Włączenia ciekawości zakończyła spotkanie.

Jako opiekunowie Samorządu Szkolnego jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania młodych ludzi w sprawy edukacji. Uważamy też, iż pomysł na cykliczne spotkania Kongresu Uczniowskiego może stać się zarówno początkiem wypracowania w naszej gminie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie edukacji, jak i okazją do połączenia, zintensyfikowania i ciągłego udoskonalania działań w zakresie tak ważnej idei samorządności.

Małgorzata Grygier-Stępień

Szymon Gogola

Szkoła Podstawowa w Kicinie

• ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

• 22 kwietnia to dzień, który powinien pobudzić do refleksji każdego mieszkańca naszej planety. To święto naszego domu - Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy siłę ze źródła, jakim jest przyroda i cieszymy oczy bogactwem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. To smutne. Chcemy to zmienić.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły  podjęli szereg działań, które mają na celu podniesienie ich świadomości ekologicznej, a tym samym przyczynią się do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody..Uczniowie przez cały tydzień odczytywali kody QR i wykonywali  z zaangażowaniem zadania.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa ekologiczna z okazji Dnia Ziemi, która przypomina, że mamy piękną, niepowtarzalną planetę, o którą powinniśmy dbać.

Apelujemy do wszystkich, którym zależy na życiu w zdrowym, przyjaznym środowisku- dbajmy o Ziemię. Nie tylko w dniu jej święta. Mamy ją tylko jedną!

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody! Gratulujemy !

Dorota Dziekańska