• Spotkanie dla klas pierwszych

• Zapraszamy na spotkanie organizacyjne dla klas pierwszych rozpoczynających naukę w naszej szkole we wrześniu 2022r.

Spotkanie odbędzie się w dniu 26.08.2022 roku o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie.

• Półkolonie 04.07-08.07.2022

• Po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. A. Cieszkowskiego w Kicinie zorganizowano półkolonie letnie. Uczestniczyło w nich 28 dzieci z klas I -III pod opieką wychowawców : Sandry Kwiatkowskiej i Karoliny Turek.

Uczestnicy półkolonii brali udział w szczegółowo przygotowanym programie, który składał się z wielu atrakcyjnych propozycji wypoczynku.

Właściwe dobrane formy aktywności oraz metody pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do aktywnego wypoczynku oraz świetnej zabawy.

W pierwszym dniu półkolonii zapoznaliśmy naszych uczestników z regulaminem oraz bezpieczeństwem.

W czasie półkolonii dzieci mogły wykazać się sprawnością fizyczną , intelektualną podczas codziennych zabaw, gier oraz wycieczek. Wielką radość sprawiła im zabawa w podchody , Olimpiada Sportowa oraz uczestnictwo w grze terenowej „ Ucz się i baw się z Sówką Wędrowniczką! „ przygotowanej przez Lasy Państwowe. Dzieci podczas tych atrakcji mogli poznać urokliwe okolice Kicina oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat miejscowej flory i fauny. Podczas Olimpiady Sportowej dzieci brały udział w różnych konkurencjach . Podczas zawodów panowała niezwykła atmosfera , gdyż wszyscy wiedzieli , iż głównym celem jest dobra zabawa. Po zakończeniu rywalizacji sportowych zostały ogłoszone wyniki wraz z wręczeniem medali  i dyplomów.

Przygotowana gra terenowa przez Lasy Państwowe pozwoliła  dzieciom poszerzyć wiedzę leśną , poznać piękno przyrody , ale również aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Dzieci mogły również rozwinąć swoje zdolności plastyczne , tworząc w grupach na folii malarskiej podniebny świat oceanu.

Na zakończenie naszej przygody zostało zorganizowane ognisko .

Rodzice jak i dzieci wyrażali zadowolenie z tej formy wypoczynku. Zajęcia cieszyły się dużą frekwencją. Liczne pytania na temat czy półkolonie jeszcze się odbędą pokazały , że taka forma spędzania wolnego czasu jest pożądana i można z powodzeniem powtórzyć ją w następnych latach.

• Półkolonie 27.06-01.07.2022r.

• Tegoroczne półkolonie w Szkole Podstawowej  im. Augusta Cieszkowskiego  w Kicinie  odbywały się pod hasłem „Aktywnie i zdrowo”. Z takiej formy  spędzenia  wolnego,  czasu skorzystała spora liczba uczniów w wieku  od 7 do 12 lat (aż 35 osób). Uczestnicy półkolonii brali udział w  programie wypoczynku składającym się z wielu atrakcyjnych propozycji odpowiednio dobranych do wieku i  możliwości  dzieci, a także do warunków pogodowych.  W czasie półkolonii odbyło się wiele, integrujących i edukacyjnych spotkań.

Harmonogram  półkolonii zaplanowany został w taki sposób, aby jej uczestnicy aktywnie wypoczywali, lepiej się poznali, a budynek szkolny przestał dzieciom kojarzyć się wyłącznie z lekcjami .   Zajęcia  prowadzone były stacjonarne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne min. tworzenie akwarium czyli  malowanie na stretchu   głębin oceanu , strachy na lachy, czyli  potworki z pudełek  po jajkach, a także przygotowanie  kukiełek teatralnych  do inscenizacji . Dzieci uczestniczyły również w zajęciach  sportowych  z zakresu nauki gry w piłkę nożną , w zabawach integracyjnych  z chustą KLANZY,  czy w grach terenowych z fabułą . Warto wspomnieć ,że poza opisanymi atrakcjami podstawowym celem spotkań  było zapewnienie  bezpieczeństwa  uczestnikom.

Dzięki współpracy z rodzicami naszych uczniów oraz lokalną społecznością  zorganizowano również warsztaty profilaktyczno-edukacyjne, które prowadzone były przez wyspecjalizowanych fachowców w swych dziedzinach.

Uczniowie  uczestniczyli w spotkaniu z  Panią Martą Berthold, aktorką ,która na co dzień pracuje w Teatrze Animacji  w Poznaniu (mieszkanką Kicina). Pani Marta  wprowadziła wszystkich uczestników spotkania w niezwykły świat teatru . Z dużym poczuciem humoru i cierpliwością, opowiadała o swojej pracy, karierze i zainteresowaniach. Zdradziła kilka tajników sztuki teatralnej, a nawet  zorganizowała warsztaty plastyczne . Spotkanie  wywołało wiele emocji i przeżyć, oraz zainspirowało do wspólnych zabaw.

Kolejnym równie interesującym spotkaniem były warsztaty prowadzone przez Panią Katarzynę Serokę (mamę Jasia, ucznia naszej szkoły) autorkę programu szkoleniowego dla dzieci Mała Akademia Top Farms. Pani Kasia w  przystępny sposób, w formie badań, doświadczeń i eksperymentów oraz zabaw tłumaczyła  dzieciom  zasady rolnictwa  regeneratywnego, uczyła  tego, jak dbać o środowisko naturalne i wybierać  pełnowartościową żywność.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze. Prezentowane przez gościa  informacje wzbudziły zaciekawienie wśród dzieci. Na koniec  wszyscy uczniowie zostali obdarowani przez nią upominkami.

Podsumowując tegoroczne półkolonie  należy podkreślić, iż pomysł  zapewnienia dzieciom możliwości spędzenia  wakacji  w szkole, stworzenie warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,  kształtowanie umiejętności współżycia w grupie  i  propagowanie wartości profilaktycznych  w dobie dzisiejszej technologii komputerowej  jest bardzo potrzebne i  wskazane dla prawidłowego rozwoju dzieci.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi za możliwość zorganizowania półkolonii w naszej szkole, wszystkim gościom ,którzy bezinteresownie poświęcili swój cenny czas na spotkania z dziećmi ,rodzicom za pomoc i wsparcie oraz dzieciom za aktywny udział  i za to ,że WAM SIĘ CHCIAŁO!!!:)

Małgorzata Dolska ,Magdalena Toboła