1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji klasa VI A przygotowała krótki spektakl dla uczniów klas 4-8.
Scenariusz do przedstawienia stworzył Pan Łukasz Toboła, a reżyserią zajęła się wychowawczyni klasy VIA Pani Natalia Przybilska-Wyczyńska.
Kim byli, o co walczyli i jak potoczyła się ich historia?
Żołnierze Wyklęci byli ludzie, którzy po II wojnie światowej nie zaakceptowali nowej władzy komunistycznej i kontynuowali walkę o suwerenną, czyli niepodległą Polskę. Ich walka była trudna i często bezowocna. Byli prześladowani i tropieni przez komunistyczne władze, dla których byli bandytami i zdrajcami Ojczyzny.
Ich działania nie zawsze były właściwe, dlatego ich historia budzi do dzisiaj różne emocje. jednak pamiętać o ludziach, którzy podjęli walkę z nowym reżimem, ryzykowali własne życie, żeby walczyć o wolną Polskę. Wśród nich było wielu prawdziwych bohaterów, patriotów, dla których BÓG-HONOR-OJCZYZNA, znaczyły więcej niż własne życie.
Nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć i właściwie ocenić działania ludzi w tak niewątpliwie trudnych czasach, jakimi były czasy powojenne.
Żołnierze Wyklęci byli systematycznie wyłapywani, przesłuchiwani i często skazywania na karę śmierci lub dożywotniego więzienia.
Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału KPT. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Nie możemy zapominać, że wielu z nich zginęło w walce, a ich poświęcenie jest godne podziwu.
Jako Polacy, zawsze powinniśmy pamiętać o wszystkich żołnierzach i bohaterach II wojny światowej – to dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce.
Natalia Przybilska-Wyczyńska