Wiadomości Ogłoszenia
POWODZENIA !
Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
Z dumą i ogromną przyjemnością informujemy o wynikach XXXII edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny, który odbył się 16.03.2023r.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli niesamowite wyniki. Poniżej przedstawiamy wyróżnienia.
ŻACZEK klasa 2
GODELWSKA ROZALIA - wyróżniony
NOWACKI MAKSYM - wyróżniony
MALUCH klasa 3
FUS ALEKSANDRA - wyróżniony
SZKUDLAREK MARTA - wyróżniony
MALUCH klasa 4
JANOŚ BRONISŁAW - wyróżniony
WEYNA ANTONINA - wyróżniony
WYLEGAŁA ANIELA - wyróżniony
STOJCZYK KAROL - wyróżniony
BARSKI PAWEŁ - wyróżniony
BENIAMIN klasa 5
WALCZAK WIKTOR - wyróżniony
BENIAMIN klasa 6
PIASKOWSKA MAGDALENA - bardzo dobry
KADET klasa 8
KRAWCZYK ANTONII - wyróżniony
Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Magdalena Janowska
szkolny koordynator konkursu
Warsztaty z EDB
W ramach treści programowych z zajęć z Edukacji dla bezpieczeństwa w klasach ósmych w Naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty z dyplomowanym ratownikiem medycznym z Wojewódzkiej Stacji Pogotowani Ratunkowego w Poznaniu. Podczas zajęć ćwiczyliśmy resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie oraz mogliśmy sprawdzić jak działa automatyczny defibrylator zewnętrzny AED. Zaproszony gość opowiedział czym jest i na czym polega praca ratownika medycznego. Bardzo dziękujemy za tak owocne i ciekawe spotkanie.
Katarzyna Herkt
9
"Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą"
Podsumowanie projektu „ Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą”
W ramach projektu nasi uczniowie wzięli udział w następujących działaniach:
- Debata oksfordzka
Temat przewodni debaty;
„Mikrodziałania w walce ze zmianami klimatu. Warto czy nie warto ich podejmować?”
W czasie lekcji WOSu uczniowie przygotowywali się do debaty, poprzez oglądanie filmów dokumentalnych oraz zapoznanie się z badaniami dostępnymi w internecie związanymi ze zmianami klimatycznymi. Wyznaczone osoby miały za zadanie przygotować wstępne
przemówienie , przemówienie grupy, argumenty za i przeciw. Kontrargumenty oraz podsumowanie debaty. Działania te były realizowane w okresie miesiąca przed debatą.
Stworzenie kodeksu z postulatami antysmogowymi i proklimatycznymi.
Wprowadzeniem do tego zadania było omówienie zagadnień związanych ze smogiem, wypalaniem lasów, segregacją śmieci, wymianą starych kotłów na gazowe. Uczniowie klas ósmych i siódmych zapoznali się z tymi tematami w ramach lekcji biologii, geografii oraz chemii. Uczniowie klas młodszych omawiali powyższe tematy na lekcjach wychowawczych ze swoimi wychowawcami. Następnie dzieci układały hasła, które wydawały im się ważne i ciekawe. Spośród dużej liczby pomysłów , uczniowie wybrali kilkanaście i ułożyli swój szkolny kodeks, który został wydrukowany i oprawiony w antyramie.
KODEKS UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.AUGUSTA CIESZKOWSKIEGO W KICINIE Z POSTULATAMI ANTYSMOGOWYMI I PROKLIMATYCZNYMI.
- Nie pal w piecu byle czym, bo zatrujesz nas tym.
- Tyle zysku, ile odzysku.
- Wypalanie lasów to śmiertelna gra.
- Nie pal śmieci, bo smog leci.
- Czyste powietrze w naszych rękach.
- Wymień piec na gazowy, wtedy świat będzie zdrowy.
- Mniej smogu, więcej czystego powietrza.
- Seniorzy, rodzice i dzieci – segregujcie śmieci.
- Mimo srogiej zimy ,w piecu-kopciuchu nie palimy.
- Nakręć się na pomaganie, bo to Ziemi ratowanie.
- Zmieniajcie kopciuchy na piece gazowe i pomóżcie naszej przyrodzie.
- Nie pal w lesie śmieci, bo to szkodzi zwierzętom i ludziom.
- Dbajmy o Ziemię, niech oddycha.
- Daj Ziemi odpocząć.
- Pomagamy Ziemi.
- Zabierz swoją siatkę i chroń Ziemię Matkę.
- Nie pal śmieci, bo zatruwasz dzieci.
- My uratujemy Ziemię!
Uczniowie byli bardzo zaangażowani w działania, mają świadomość,że trzeba dbać i ratować Ziemię. Znają przyczyny i skutki działań. Skala przedsięwzięcia była duża , dzieci współpracowały w grupach tworząc hasła. Wzięli udział uczniowie klas 7-8 oraz przedstawiciele klas młodszych 4-6. Bezpośrednio działała grupa łacznie ok.15 osób, pośrednio w akcji uczestniczyło ok.200 uczniów kl.4-8.Dzięki realizacji takiej inicjatywy uwrażliwiamy dzieci na problemy klimatyczne, zwiększamy świadomość ekologiczną oraz pokazujemy jak ważny jest to temat.
Uczniowie wszystkich klas przygotowali wraz z wychowawcami transparenty i plakaty z hasłami utworzonym na lekcjach geografii i biologii oraz wiedzy o społeczeństwie.
Kolorowe transparenty z ekologicznymi hasłami między innymi przeciwko spalaniu śmieci miały motywować mieszkańców do ekologicznych zachowań i niespalaniu śmieci w domowych piecach.
Uczniowie uczestniczący w przemarszu wykrzykiwali hasła, aby ich usłyszano i zauważono.
Zapraszamy do galerii zdjęć oraz obejrzenia filmu
https://drive.google.com/file/d/1-KKcGzEG-YoDSzs6JnlWzSrw5R2b8hLX/view
Koordynator projektu
Anna Sikora
29
Konstytucja 3 Maja została odnaleziona!
Drodzy Uczniowie.
Konstytucja 3 Maja została odnaleziona!
Kto ją ukradł? Gdzie była przechowywana?
To wiedzą tylko nasze dzielne Uczennice, które dzięki współpracy i wytrwałości odnalazły zaginiony dokument; Nikola Nowak, Marta Markiewicz, Ida Winiarska oraz Nadia Stępień z klasy VIII B.
Gratujemy wygranej i dziękujemy Wszystkim, którzy przyłączyli się do poszukiwań.
Natalia Przybilska-Wyczyńska
Łukasz Toboła
Tuliszków Talent Show
Tuliszkowski Talent Show Za-chwyceni książką
Uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim konkursie czytelniczym „Tuliszkowski Talent Show” Za-chwyceni książką organizowanym przez Księgarnię Tuliszków.
W kategorii:
- praca plastyczna - Urszula Buczko VI a, Amelia Samulczyk II a, Laura Karbowa i Aleksandra Piskowska II a
- praca tekstowa – uczniowie klasy II a – Amelia Samulczyk, Amelia Nowaczyk, Julia Szłapka, Laura Karbowa, Maja Paszkiewicz, Mateusz Ziatyk, Nikodem Ostrowski, Aleksandra Piaskowska, Olga Grochowska, Oliwia Dzidek, Rozalia Godlewska, Stanisław Jandy, Tomasz Klimecki, Tymoteusz Graczyk, Zuzanna Hoffmann
Zapraszamy do fotorelacji z wykonanych prac.
Dziękujemy za udział w konkursie.
Trzymamy kciuki za uczestników naszej szkoły.
Świetlica Szkolna
Biblioteka
40
Wiosenne przebudzenie - Gminne eliminacje
KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 18 kwietnia w GOK Sokół w Czerwonaku odbyły się gminne eliminacje do konkursu recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”.
Uczniowie SP Kicin: Julia Jagodzińska, Tymoteusz Graczyk, Miłosz Kaleta, Estera Dębczyńska, Julia Lisowska, Antonina Weyna, Nina Kopczyńska i Zuzanna Zarzyńska przedstawili swoje wiersze oraz fragmenty prozy.
Do eliminacji powiatowych zakwalifikowała się Nina Kopczyńska.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z konkursu.
Gratuluję wszystkim uczestnikom.
Dominika Kołodziej
Biblioteka
6
Konkurs recytatorski
Szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”
W dniu 03 kwietnia w bibliotece odbyły się szkolne eliminacje do
XXII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”.
Uczestnicy mogli zaprezentować wcześniej przygotowane wiersze.
Wyróżnione osoby zakwalifikowały się do eliminacji gminnych i otrzymały nagrody książkowe.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy postanowili wyrecytować ulubione wiersze.
Dziękuję za pomoc w organizacji konkursu!
(Nauczycielom, Radzie Rodziców i Wolontariuszom).
Dominika Kołodziej
Biblioteka
23
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez ONZ, a jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano gazetki szkolne z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzaniem. We wszystkich klasach zostały także przeprowadzone ciekawe godziny wychowawcze poświęcone tej tematyce, a uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach. 3 kwietnia cała społeczność szkolna ubrała się w niebieskie barwy i wykonała zdjęcie grupowe pokazując tym samym swoją solidarność. Mamy nadzieje, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.
Koordynatorami działań były: Anna Kominek nauczyciel wspomagający, Beata Senko pedagog szkolny oraz Małgorzata Grygier-Stępień psycholog szkolny.
Anna Kominek
SZKOLENIE SPECJALNE
W Centrum Szkoleń Specjalnych został opracowany program szkoleniowy oparty na zdarzeniach, które wydarzyły się w rzeczywistości. Analizie poddano wiele aspektów takich jak: badanie kryminalistyczne popełnionego przestępstwa oraz opinie biegłych psychiatrów, którzy badali sprawców przestępstw. Dzięki temu poznajemy motywy ich działania, w jaki sposób sprawca wybiera ofiarę oraz miejsce popełnienia przestępstwa. Program szkoleniowy zawiera również profilowanie sprawcy, dzięki któremu można rozpoznać go w tłumie.
Na podstawie zebranych informacji od psychiatrów penitencjarnych poznamy jak wytypować sprawcę zabójstwa lub gwałtu w naszym otoczeniu. Podczas szkolenia omówione zostaną sposoby obrony dopuszczalne w granicach obowiązującego prawa. W części psychologicznej zostanie omówione jak radzić sobie w sytuacji głębokiego stresu i panować nad strachem oraz jak nie stać się ofiarą.
W części fizycznej zostaną przedstawione techniki, które nie są sportem lecz technikami, które pomogą wyeliminować napastnika. Są to techniki, które bazują na miejscach wrażliwych na ciele człowieka. Uczestnicy kursu nauczą się wykorzystywać do walki o życie elementy codziennego użytku takie jak, parasol, długopis czy torebkę. Na szkoleniu zostanie omówiona granica obrony koniecznej. Na szkoleniu zostanie również omówiony aspekt aktywnego strzelca w placówkach takich jak szkoła czy inne obiekty publiczne.
Zbiórka dla schroniska w Skałowie
Życzenia Wielkanocne
III miejsce Naszej drużyny w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
W dniu 31 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie odbyły się Mistrzostwa Rejonu Poznań – Teren Wschód w koszykówce kat. chłopców, rozgrywane w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z rocznika 2008-2009.
Po zaciętej rywalizacji Nasza drużyna zajęła finalnie III miejsce, kończąc tym samym swój udział w rozgrywkach.
Jak dotąd jest to największe osiągnięcie w historii szkoły w koszykówce chłopców, tym bardziej jesteśmy dumni z Naszych zawodników za ich zaangażowanie oraz wolę walki.
Skład drużyny: Jan Błoch, Jan Chojecki, Szymon Goździak, Jan Jasiński, Dawid Karmoliński, Adam Klimek, Antoni Krawczyk, Oskar Luch, Eryk Nowak, Franciszek Piechura-Piński, Damian Ratajczak, Maciej Szkudlarek, Maurycy Śliwicki, Fabian Urbaniak, Olivier Weber.
Wszystkim zawodnikom oraz Pani trener Katarzynie Herkt gratulujemy!!
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
Dnia 22 marca 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Nasza szkoła włączyła się do przedsięwzięcia Polskiej Akcji Humanitarnej.
W ramach lekcji biologii i geografii klasy piąte i szóste realizowały zajęcia związane z Dniem Wody. Uczniowie poznawali na lekcjach biologii skład chemiczny różnych wód niegazowanych, rozmawiali o tym, jak ważna jest woda dla naszego organizmu. Natomiast na lekcjach geografii mówiliśmy o wykorzystaniu wody w przemyśle i gospodarce, jak oszczędzać wodę, gdzie występują niedobory wody.
Klasy V-VIII wzięły udział w konkursie na plakat związany z oszczędzaniem wody. Wystawa plakatów znalazła się w holu szkoły. Plakaty SZANUJMY WODĘ wykonali również uczniowie klasy 2A, którzy włączyli się do akcji.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w Światowym Dniu Wody, który w tym roku był pod hasłem PRZYSPIESZAMY ZMIANY !
Koordynatorzy akcji:
Anna Sikora i Dorota Dziekańska.
Śniadanie ze sztuką
Historia malarstwa średniowiecznego to temat, który nie dla każdego jest równie fascynujący jak słynne bitwy. Jeżeli jednak spróbujemy podejść do tego zagadnienia trochę inaczej, to okazuje się, że taka lekcja na długo zapadnie w pamięć. Dlatego dziś uczniowie klasy 5 A otrzymali niecodzienne zadanie. Za pomocą warzyw i owoców mieli odwzorować kilka średniowiecznych obrazów. Zobaczcie, jakim okazali się wspaniałymi artystami.
Natalia Przybilska-Wiczyńska
21
Laboratoria przyszłości
- 6
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole 21.03.2023
Uczniowie w ten dzień powitali wiosnę w szalonych, kolorowych fryzurach.Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.
Anna Sikora
20
Kolejny sukces Naszych koszykarzy🏀🏀🏀
Dnia 23.03 w Szkole podstawowej w Kobylnicy uczniowie Naszej szkoły z klas 7-8 rozegrali bardzo ważny turniej Finału powiatu w koszykówce chłopców . Na sześć ekip tylko dwie drużyny miały szanse awansować do kolejnej fazy rozgrywek w rejonach wschód i zachód. Po wyjściu z grupy z drugiego miejscu, trafiliśmy na drużynę z pierwszej pozycji z grupy "B" Po zaciętej walce Nasi chłopcy zwyciężyli i z pewnym już awansem graliśmy w finale z drużyną z Kobylnicy. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła szkoła z Kobylnicy zwyciężając nad nami tylko sześcioma punktami. Gratulujemy całej drużynie z Kicina wspaniałej gry, awansu oraz godnego reprezentowania Naszej społeczności szkolnej. Jesteśmy z Was dumni i trzymamy mocno kciuki za kolejne zwycięstwa. Brawo my :) Skład reprezentacji SP. Kicin: Błoch Jan 8d, Krawczyk Antoni 8d, Weber Oliwier 8b, Urbaniak Fabian 8b, Goździak Szymon 8b, Szkudlarek Maciej 8a, Klimek Adam 8a, Jasiński Jan 8a, Piechura-Piński Franciszek 7a.
Katarzyna Herkt
Sukces Naszych koszykarzy🏀🏀🏀Udział w finale powiatu poznańskiego👍
Nasi wspaniali uczniowie z klas 7-8 w składzie: Jasiński Jan 8 A, Klimek Adam 8A, Krawczyk Antoni 8D, Nowak Eryk 8B, Piechura-Piński Franciszek 7A, Szkudlarek Maciej 8A, Urbaniak Fabian 8B, Karmoliński Dawid 8B, Goździak Szymon 8B, Luch Oskar 8 D. Wywalczyli w turnieju koszykówki chłopców półfinału powiatu poznańskiego w Suchym Lesie awans do finału powiatu!!! Brawo!!! Turniej finałowy odbędzie się w czwartek 23.03 w Kobylnicy. Gratulujemy ogromnej woli walki, zaangażowania oraz wielkiego sukcesu. Trzymamy mocno kciuki za Naszą reprezentacje szkoły w finałach oraz życzymy powodzenia:)) Jesteśmy z Wami !!!
Katarzyna Herkt
Już po raz trzeci w naszej szkole mamy przyjemność realizować Szkolny Budżet Obywatelski. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich pomysłów!
Szkolny EKO-Budżet Obywatelski w naszej szkole!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „DziałaMY dla klimatu!” realizowanego przez Stowarzyszenie CREO i Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W ramach projektu grupa młodzieży uczestniczy w cyklu warsztatów obywatelskich a następnie jest odpowiedzialna za realizację akcji wolontariackich o charakterze społecznym i obywatelskim w tematyce ekologicznej.
W ciągu najbliższych tygodni w naszej szkole zostanie także zorganizowany tzw. Szkolny EKO-Budżet Obywatelski (SBO EKO). Poprzez portal www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko uczniowie będą mogli elektronicznie zgłaszać swoje propozycje miniprojektów o wartości do 1000 zł. Może to być sprzęt lub wyposażenie ważne z punktu widzenia potrzeb społeczności szkolnej i mające wymiar ekologiczny np. zagospodarowanie nowej zieleni w szkole i na jej terenie, wspieranie segregacji odpadów, zagospodarowanie deszczówki czy materiały do edukacji ekologicznej.
Po wersyfikacji zgłoszonych pomysłów zorganizujemy w naszej szkole głosowanie a zwycięski projekt zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku szkolnym.
Zgłaszanie wniosków (pomysłów) będzie możliwe online w terminie od 07.03.2023 do 21.03.2023.
Więcej informacji o naszej szkolnej edycji SBO EKO można znaleźć pod linkiem:
Projekt „DziałaMY dla klimatu!” jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Serdecznie zachęcamy uczniów do zgłaszania pomysłów na miniprojekty a następnie do wzięcia udziału w głosowaniu.
Każdy głos ma znaczenie!
Archiwum Aktualności