Wiadomości Ogłoszenia
PÓŁKOLONIE W NASZEJ SZKOLE
- 32
Pożegnanie Tymka
„Choć żyłeś tak krótko, dałeś tak wiele.
Choć nie ma Cię z nami,
na zawsze pozostaniesz w naszych myślach”
Pełni żalu pożegnaliśmy, w dniu 19 stycznia 2022 roku,
naszego ucznia i kolegę
چPTymka Bajera
lat 10
Najszczersze wyrazy współczucia
Rodzicom, Braciom i wszystkim Bliskim
składająDyrektor, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie
PÓŁKOLONIE 17.01.2022 - 21.01.2022
Zapraszamy wszystkie dzieci klas 1-3 na półkolonie artystyczno-sportowe w dniach 17.01. - 21.01.
Stawiamy na aktywny wypoczynek! – Planujemy spacery, gry terenowe, konkurencje drużynowe, gry i zabawy ruchowe, warsztaty oraz projekty. DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ - spkicin@onet.pl
Ramowy program półkolonii:
Poniedziałek 17.01.
9.00- 10.00 – Gry planszowe tj. Rummikub, Dobble, 5 sekund, Dixit oraz zabawy integracyjne;
10.00 – 11.30 - Blok artystyczny: „Nasi skrzydlaci przyjaciele” - ptaszki.
11.30 – 12.00 - Śniadanie z własnej śniadaniówki;
12.00 – 14.00 - Blok sportowy: ćwiczenia kształtujące celność, zręczność i koordynację
wzrokowo-ruchową, gra „Dwa ognie”.
Wtorek 18.01.
9.00- 10.00 – Gry planszowe tj. Rummikub, Dobble, 5 sekund, Dixit oraz zabawy integracyjne;
10.00 – 11.30 - Blok artystyczny: „Wyprawa do świata zmysłów”- eksperymentowanie.
11.30 – 12.00 - Śniadanie z własnej śniadaniówki;
12.00 – 14.00 - Blok sportowy: ćwiczenia zwinności i orientacji w przestrzeni, sprawnościowy tor
przeszkód;
Środa 19.01.
9.00- 10.00 – Gry planszowe tj. Rummikub, Dobble, 5 sekund, Dixit oraz zabawy integracyjne;
10.00 – 13.00 - Wyprawa na Dziewiczą Górę - gra terenowa;
Jeżeli pogoda przeszkodzi w wyjściu, zostajemy w szkole.
10.00 – 11.30 - Blok artystyczny: „Zimowe miasto” - praca grupowa.
11.30 – 12.00 - Śniadanie z własnej śniadaniówki;
12.00 – 14.00 - Blok sportowy: poruszanie się różnymi sposobami z piłką, elementy koszykówki;
Czwartek 20.01.
9.00- 10.00 – Gry planszowe tj. Rummikub, Dobble, 5 sekund, Dixit oraz zabawy integracyjne;
10.00 – 11.30 - Blok artystyczny: „W świecie zwierząt” – portrety naszych ulubionych zwierząt.
11.30 – 12.00 - Śniadanie z własnej śniadaniówki;
12.00 – 14.00 - Blok sportowy: ćwiczenia z elementami gimnastyki, kształtowanie prawidłowej
postawy ciała;
Piątek 21.01.
9.00- 10.00 – Gry planszowe tj. Rummikub, Dobble, 5 sekund, Dixit oraz zabawy integracyjne;
10.00 – 11.30 - Blok artystyczny : seans filmowy
11.30 – 12.00 - Śniadanie z własnej śniadaniówki;
12.00 – 14.00 - Blok sportowy: Miniolimpiada lekkoatletyczna.
Plan dnia i program zostanie dostosowany do możliwości i potrzeb grupy.
Wśród różnorodnych aktywności każdy uczestnik półkolonii znajdzie coś dla siebie!
DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ - spkicin@onet.pl
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
"Razem na Święta
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia !
Z wizytą w Tatrze Animacji w Poznaniu
- 6
3 grudnia klasy trzecie wybrały się, pod opieką nauczycieli do Teatru Animacji w Poznaniu na bożonarodzeniowy spektakl pt. „Bombka z gwiazdką”. Pełni ciekawości weszliśmy do sali i zajęliśmy swoje miejsca.
Tak długo czekaliśmy na spotkanie ze sceną i aktorami... Po chwili światła zgasły, a na scenę wszedł pierwszy aktor. Spektakl opowiadał o podróżnych , którzy spotykają się przypadkowo w pociągu w Wigilię Bożego Narodzenia. Każdy z nich ma własną historię, ale wszyscy marzą o tym samym – dotrzeć do celu. Tymczasem w Wigilię nawet w zwykłych miejscach dzieją się niezwykłe rzeczy… Pasażerowie w czasie podróży opowiadają o swoich świątecznych planach. Nagle ...pociąg staje w szczerym polu i wszystko wskazuje na to, że wszyscy pasażerowie będą musieli spędzić w nim Wigilię.
Wszystkiemu towarzyszyła muzyka i oryginalne rekwizyty.
Spektakl był humorystyczny, a zarazem wzbudzający wzruszenie. Chwilami naprawdę chwytał za serce i pozostawiał wiele do przemyślenia.Przypominiał nam o tym, że treścią rodzinnych świąt powinno być poświęcenie uwagi i czasu tym, z którymi spędzamy życie.
Małgorzata Dolska
Bezpłatne testy na SARS-COV-2 w Punkcie Pobrań Drive Thru Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ul. Rokietnickiej 8.
Bezpłatne testy na SARS-COV-2 w Punkcie Pobrań Drive Thru Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ul. Rokietnickiej 8.
Informujemy o możliwości wykonania bezpłatnych testów na SARS-COV-2 w Punkcie Pobrań Drive Thru Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ul. Rokietnickiej 8. Wyniki dostępne w ciągu 24 godzin. Badania wymazów wykonywane są w Uczelnianym Laboratorium Koronawirusa, które do tej pory wykonało ponad 370 tys. oznaczeń metodą RT-PCR. Badania wykonuje zespół naukowców UMP na wysokiej klasy sprzęcie, w oparciu o atestowane odczynniki laboratoryjne. Laboratorium spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa laboratorium o klasie BSL-II.
Wydział Promocji Zdrowia
Szkolny Budżet Obywatelski w naszej szkole
Nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do projektu „DziałaMY - program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce” realizowanego przez Stowarzyszenie CREO i Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W ramach projektu uczniowie z klasy 8A uczestniczą w cyklu warsztatów obywatelskich a następnie dzięki zdobytej wiedzy będą odpowiedzialni za realizację akcji wolontariackich o charakterze społecznym i obywatelskim.
Jeszcze tej jesieni w naszej szkole zostanie także zorganizowany tzw. Szkolny Budżet Obywatelski (SBO). Poprzez portal www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/sbo uczniowie będą mogli zgłaszać swoje propozycje miniprojektów o wartości do 1000 zł. Może to być sprzęt lub wyposażenie ważne z punktu widzenia potrzeb społeczności szkolnej służące celom edukacyjnym, sportowym, rekreacyjnym itd. Po weryfikacji zgłoszonych pomysłów zorganizujemy w naszej szkole głosowanie a zwycięski projekt zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku.
Zgłaszanie wniosków (pomysłów) będzie możliwe w terminie od 08.11.2021 do 21.11.2021.
Więcej informacji o naszej szkolnej edycji SBO można znaleźć pod linkiem:
Projekt „DziałaMY” jest realizowany z dofinansowaniem ze środków programu dotacyjnego „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Serdecznie zachęcamy uczniów do zgłaszania pomysłów na miniprojekty a następnie do wzięcia udziału w głosowaniu. Każdy głos ma znaczenie!
Milena Maziarz- koordynator projektu „DziałaMY”
2
14.10.2021 - wycieczka do Łodzi (6A, 7A)
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej nieco różnił się od pozostałych, a przynajmniej dla niektórych z nas. Klasa 6A oraz 7A spędziły go bowiem w Łodzi, zwiedzając bajkowo-filmowe zabytki tego wyjątkowego miasta.
Pierwszym punktem wyprawy było Planetarium, w którym uczniowie dowiedzieli się, jakie ciała niebieskie można zobaczyć na jesiennym niebie, a także zapoznali się z koncepcją „kosmicznej śmieciarki” podczas oglądania filmu poświęconemu odpadkom krążącym po orbicie ziemskiej.
Kolejną atrakcję stanowiło unikalne Muzeum Kinematografii, gdzie uczestnicy wycieczki podziwiali m.in. kinematograf, fotoplastykon oraz dagerotypy. Tutaj najciekawsze okazało się piętro poświęcone historii filmów animowanych i kreskówek, ponieważ każdy chętny mógł wstąpić do budy Reksia, igloo pingwina Pik Poka lub na statek Bolka i Lolka.
Podczas spaceru ulicą Piotrkowską uczniowie mieli możliwość obejrzenia „szklanych domów”, czyli kamienic otynkowanych maleńkimi lusterkami, Alei Gwiazd, a także wielu pomników zasłużonych łodzian i Polaków.
Zwieńczeniem wyprawy była wizyta w CH Manufaktura, gdzie pełni wrażeń młodzi turyści mieli możliwość posilenia się w kąciku restauracyjnym, kontemplując przy tym oryginalne rozwiązania architektoniczne tej słynnej galerii handlowej.
Agata Piątek – Koza
Lekcja otwarta z matematyki
W poniedziałek 25 października 2021r. odbyła się lekcja otwarta z matematyki, w której uczestniczyli uczniowie klasy 5a. Zajęcia prowadziła Pani Maria Sobolewska - metodą stacji zadaniowych, a lekcję obserwowali nauczyciele naszej szkoły.
Tematem zajęć było „Utrwalenie wiadomości z działu - Liczby naturalne”.
Celem spotkania było stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania działań matematycznych, aktywizowanie myślenia, wyrabianie umiejętności współpracy w zespole oraz integracja. Ten cel został w pełni osiągnięty.
Uczniowie zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły. Każda para rozpoczęła rozwiązywanie zadań od innej stacji. Wybrana odpowiedź prowadziła do kolejnej stacji. Jednak tylko poprawne odpowiedzi przeprowadziły parę przez wszystkie stacje. Zły wybór spowodował powrót do zadania już rozwiązanego. Jeśli podczas rozwiązywania zadań nauczyciel zauważył, że uczniowie nie znajdują się gdzie powinni, dał im znać na której stacji popełnili błąd… albo czekał, aż sami ten błąd znajdą.
Bardzo mocną stroną lekcji była aktywność i duże zaangażowanie uczniów.
Serdecznie dziękuję Uczniom za współpracę i Nauczycielom za obecność i zainteresowanie.
Maria Sobolewska
11
Pasowanie na czytelników
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W tym roku uczciliśmy go wyjątkowo, bowiem w poczet czytelników przyjęci zostali uczniowie klas pierwszych.
Po przybyciu do biblioteki dzieci rozwiązywały zagadki związane z biblioteką, książkami i czytelnictwem, zapoznały się z regulaminem i księgozbiorem, wysłuchały wiersza „Skarga książki” J. Huszczy oraz piosenki „W bibliotece”. Opowiadały o swoich ulubionych lekturach i odpowiadały na pytania bibliotekarki na temat szacunku do książek. Wspólnie ułożyły „Kodeks Młodego Czytelnika”. Następnie pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na czytelników. Każdy uczeń otrzymał dyplom, zakładkę do książki i naklejki na podręczniki. Nowi czytelnicy dokonali wyboru pierwszej lektury, którą wypożyczyli do czytania w domu.
Mam nadzieję, że spośród tych młodych uczniów wyrosną prawdziwi miłośnicy książek.
Arleta Panfil
Warsztaty ceramiczne
Dnia 14 października 2021r. klasy 7D oraz 8A uczestniczyły w warsztatach ceramicznych w Pracowni Ceramiki i Rzeźby w Swarzędzu. Celem zajęć było poznanie technik ceramicznym, integracja grupy oraz obcowanie ze sztuką.
Uczniowie dowiedzieli się o procesie powstawania naczyń ceramicznych, w jaki sposób wykonuje się różne elementy i wypala w piecu. Następnie z entuzjazmem przystąpili do zajęć praktycznych pod okiem fachowców-plastyków. Każdy uczestnik wykonał swój niepowtarzalny, autorski kubek.
Warsztaty odbywały się w radosnej, twórczej atmosferze. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem , świetnie współpracowali w grupie. Wracali zadowoleni i uśmiechnięci.
Anna Sikora, Dorota Dziekańska, Eliza Marciniak.
9
Szkolny konkurs chemiczny
Nasz Szkolny Układ Okresowy Pierwiastków
Konkurs polegał na wykonaniu plakatu z wybranym pierwiastkiem chemicznymz układu okresowego pierwiastków.
Uczniowie z pełnym zaangażowaniem wykonali swoje prace.
Różnorodność w wykonaniu oraz kreatywność uczniów można podziwiać na naszym holu szkolnym.
W konkursie wygrała praca na której jest symbol ZELAZA - ciekawe, kto ją znajdzie na naszej wystawie?
Wszystkich serdecznie zapraszam do podziwiania prac uczniów naszej szkoły.
Anna Sikora
10.09.2021 wycieczka klas III a i III b
W piątkowy poranek dnia 10 września 2021, uczniowie klas III A i III B spotkali się na szkolnym parkingu, aby wraz z nauczycielami wyruszyć w podróż do Torunia. Droga minęła bardzo szybko, gdyż podróż umilały koleżeńskie rozmowy i piękne krajobrazy.
Wizytę w mieście zaczęliśmy od powitania pięknej Wisły i wizyty w Muzeum Piernika połączonej z warsztatami pieczenia pierników zgodnie z tradycyjną recepturą.
Następnie w średniowiecznych strojach udaliśmy się na spacer po starym mieście, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące miasta i jego zabytków. Dużą atrakcją Torunia jest Planetarium gdzie mieliśmy przyjemność podziwiać kosmos z bliska. Zachwycily nas piękne pierścienie Saturna i kratery na Księżycu.
Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszej zabawy. Dużą frajdę sprawiła młodym turystom gra miejska. Wspolnie wygraliśmy dużą torbę pierników. Nie mogło zabraknąć wspólnego czasu na zakup pamiątek. Kończąc wizytę w Toruniu udaliśmy się na pyszne lody.
Z uśmiechami na zmęczonych twarzach powróciliśmy do szkoły.
Małgorzata Dolska
5
Wycieczka do poznańskiego Zoo (VIIIb)
Bliskie spotkania
We wtorek 28. września 2021 roku z klasą VIII b wybrałyśmy się do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Skorzystaliśmy z usługi edukacyjnej w postaci wycieczki z przewodnikiem Panem Remigiuszem Kozińskim. To zupełnie inna jakość zwiedzania, kiedy jest z nami ktoś, kto posiada tak ogromną wiedzę na temat mieszkających tu zwierząt. Podczas niemal dwugodzinnego spaceru poznaliśmy między innymi pięć funkcji, jakie pełnią ogrody zoologiczne, dowiedzieliśmy się także dlaczego symbolem poznańskiego zoo jest akurat nosorożec. Usłyszeliśmy inspirujące opowieści o nietypowych zwyczajach wielu zwierząt, którymi Pan przewodnik na co dzień się opiekuje. Mieliśmy też sczęście uczestniczyć w tak zwanym bliskim spotkaniu, czyli śniadaniu tygrysa. Niesamowicie było patrzeć z tak niewielkiej odległości na tego imponujących rozmiarów drapieżnego ssaka, który z takim apetytem pożera każdy rozrzucony po jego wybiegu kęs mięsa. Po obejrzeniu tej pożywnej uczty, Pan przewodnik zaprowadził nas do lemurów, które uczniowie naszej Szkoły wspierają finansowo poprzez coroczną składkę. Małpiatki z Madagaskaru zaprezentowały się przed nami dostojnie, prężąc swoje charakterystyczne długie ogony i wpatrując się w nas nieprzeciętnie dużymi oczami. Następnie udaliśmy się w kierunku słoni. Tutaj nasze doskonałe nastroje znacznie się pogorszyły, gdyż w słoniarni zobaczyliśmy informację, iż niedawno odeszła słonica Linda. Zmarła ona na zawał serca. Żyła trzydzieści pięć lat, co w przypadku tego gatunku oznacza mało.
Po około dziesięciokilometrowym spacerze, lekko zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń dotarliśmy do kolejki Maltanka, która przewiozła nas do Ronda Śródka, z którego bogatsi o wiele cennych informacji ze świata zwierząt, wróciliśmy do Szkoły.
Małgorzata Grygier- Stępień
Dorota Jarząbek
Dzień chłopaka w 7C
30 września dziewczęta klasy 7C nie zapomniały o swoich klasowych kolegach i z okazji Dnia Chłopaka złożyły im życzenia. Dziewczyny wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Janowską przygotowały dla chłopców poczęstunek - pizzę. Nastęnie 8 października kontynuowaliśmy świętowanie podczas wycieczki do kręgielni Gravitacja, znajdującej się w centrum handlowym Posnania w Poznaniu. Zabawa okazała się niezwykle wciągająca, a rywalizacja na torach dostarczyła uczniom silnych emocji. Pełni pozytywnych wrażen i niezapomnianych emocji wróciliśmy do szkoły.
Magdalena Janowska
3
Warsztaty chemiczne w XIV LO 07.10.2021 r
Klasa 8 a wzięła udział w warsztatach chemicznych, które zostały zorganizowane w XIV LO w Poznaniu.
Zajęcie praktyczne z chemii zachwyciły uczniów oraz dodatkowo rozbudziły zainteresowanie tym przedmiotem. Wykonywane w małych grupach doświadczenia chemiczne oraz rywalizacja w quizach dodatkowo wzbudziły aktywny udział oraz większe skupienie podczas zdobywania nowej wiedzy.
Ostatnim elementem był poczęstunek i wymiana spostrzeżeń wśród uczniów naszej szkoły i obecnych uczniów XIV LO.
Klasa 8 a wracała do domu bardzo zadowolona z przygody z chemią w praktycznej wersji.
Anna Sikora
1
Światowy dzień tabliczki mnożenia
Dnia 1 października 2021r. odbył się w naszej szkole "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". W związku z sytuacją epidemiologiczną projekt edukacyjny przeprowadzono w poszczególnych klasach.
Uczniowie klas 4 przez cały tydzień na lekcjach matematyki rozwiązywali różne zadania, aby zdobyć poszczególne składniki eliksiru. Musieli przejść labirynt, rozwiązać łamigłówki, kody QR. Po rozwiązaniu zadań wszyscy udawali się do Laboratorium Szalonego Matematyka, aby odebrać nagrodę. Klasy 5 te same działania wykonywali w grupach na lekcji matematyki w dniu 1 października.
Maria Sobolewska
RAZEM DLA TYMKA!
Rada Rodziców, Dyrektor, Nauczyciele serdecznie zapraszają na festyn, podczas którego będziemy zbierali środki na leczenie naszego ucznia - Tymka!
Archiwum Aktualności