• PÓŁKOLONIE II tydzień 04.07.2022 - 08.07.2022

          • PÓŁKOLONIE

            Informujemy, że dla uczniów klas 1-3 odbędą się półkolonie także w drugim tygodniu wakacji: 04.07.2022 - 08.07.2022 r. w godzinach 9:00-14:00.

            Zapisu można dokonać do 30.06, przesyłając zgłoszenie na adres e-mail : spkicin@szkolakicin.edu.pl                                 

            W zgłoszeniu proszę podać następujące dane: IMIĘ, NAZWISKO, KLASĘ, NUMER TELEFONU RODZICA.  Zapraszamy także dzieci z Ukrainy.

             

          • Dzień Piżamy

          • 15.06.2022  r.  uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze.

            Powód tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy.

            Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. Wśród uczniów na szkolnych ławkach można było spotkać ulubione podusie i przytulanki.

            Zapraszamy do galerii zdjęć z tego dnia.

                                                                                                                                        Samorząd szkolny

          • Kolorowy tydzień

          • Kolory potrafią odgrywać ważną rolę w życiu człowieka. Wiemy, że wpływają one na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Mogą działać zarówno pozytywnie, jak negatywnie. Od wieków stosowano je w celach leczniczych wierząc, że właściwości barw przywrócą równowagę w organizmie człowieka, eliminując różne dolegliwości. (dobrysennik.pl) Ulubione kolory mogą poprawić nastrój, ukoić nerwy, zwiększyć wydajność w szkole lub w pracy. Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej i dlatego zaplanowaliśmy kolorowy tydzień. Każdego dnia w szkole miał  dominować jeden kolor.

            Anna Sikora

          • SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY „NA ZEUSA!”

          • 6 czerwca odbył się w naszej szkole Konkurs Mitologiczny „Na Zeusa!”, w którym wzięli udział uczniowie klas piątych. Głównym celem konkursu było pogłębienie zainteresowań uczniów tematyką mitologiczną i tradycjami kultury europejskiej, a także popularyzowanie mitologii greckiej poprzez naukę i zabawę.

            Spośród dwanaściorga uczestników, którzy przystąpili do konkursowych zmagań, jury wyłoniło troje zwycięzców:

             

            I miejsce: Marta Kinka

            II miejsce: Urszula Buczko

            III miejsce: Oliwier Karbowy

             

            Zwycięzcy otrzymali nagrody, ich czoła ozdobiły wieńce laurowe, ale przede wszystkim - uzyskali wieczną chwałę i splendor! :)

             

            Konkurs uatrakcyjnili uczniowie klasy 8a, którzy pod postacią bogów olimpijskich zstąpili na chwilę z Olimpu, by wziąć udział w jednym z zadań, polegającym na rozpoznaniu danej postaci na podstawie stroju, atrybutów i krótkiej prezentacji – ogromnie Wam dziękujemy za zaangażowanie i pomysłowość.

             

            W jury konkursu zasiadały: Arleta Panfil, Małgorzata Grygier-Stępień, Małgorzata Mikosz.

            Dziękuję za współpracę i zapraszam Uczniów na przyszłoroczny konkurs mitologiczny.

             

            Małgorzata Mikosz

          • 100 lecie Szkoły Podstawowej im. A. Cieszkowskiego

          •       28 maja bieżącego roku kicińska Szkoła Podstawowa świętowała stulecie istnienia. Wprawdzie polska szkoła w Kicinie rozpoczęła swą działalność w niepodległej Polsce już w roku 1921, niemniej uroczystości jubileuszowe zostały przesunięte z racji zawirowań związanych z pandemią.

            W odpowiedzi na zaproszeni społeczności szkoły, w obchodach stulecia wzięli udział przedstawiciele władz gminy z Wójtem Gminy Czerwonak, Panem Marcinem Wojtkowiakiem na czele, komendanci i przedstawiciele lokalnych służb mundurowych, reprezentanci środowisk akademickich zaangażowanych w propagowanie wiedzy o Kicinie oraz dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych z terenów Gminy Czerwonak. Na uroczystości przybyli również dawni nauczyciele i pracownicy administracji. Trybuny sali gimnastycznej, na której odbywała się gala, licznie zapełnili uczniowie, absolwenci szkoły oraz rodzice.

            Na początku oficjalnej części uroczystości wielkopolski wicekurator Zbigniew Talaga przeczytał list gratulacyjny Ministra Edukacji i Nauki. Po nim głos zabrał Dyrektor placówki, Pan Dariusz Freudenreich, a następnie zaproszeni Goście: Wójt Gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak, Profesorowie Witold Tyborowski i Jan Miłosz oraz Pani Profesor Maria Liberska. Przy okazji wręczania odznaczeń związanych z długoletnią współpracą szkoły z policją, krótkie przemówienie wygłosił Przewodniczący ZW NSZZ P Pan Andrzej Szary. We wszystkich wystąpieniach przewijał się wątek wyjątkowości kicińskiej szkoły z racji propagowanych w niej wartości i zasad. Tę część uroczystości zwieńczyło odsłonięcie przez Pana Dyrektora tablicy pamiątkowej upamiętniającej stulecie szkoły.

            W dalszej odsłonie obchodów podsumowano szereg konkursów i innych przedsięwzięć związanych z jubileuszem. Zaprezentowano również film, przygotowany przez społeczność szkoły, prezentujący wirtualne odwiedziny Augusta Cieszkowskiego.

            Przebieg całej uroczystości urozmaiciły występy uczniów różnych grup wiekowych (wiele emocji dostarczyło brawurowe wykonanie szkolnego hymnu a capella), całość zaś zwieńczył uroczysty polonez z udziałem zaproszonych gości. Po zakończeniu oficjalnej gali można odwiedzić szkolne muzeum, obejrzeć rekonstrukcję sali szkolnej z dawnych lat, przeżyć dreszczyk emocji w escape room’ie, czy też uraczyć się kawą i ciastem w specjalnie przygotowanej na tę okoliczność kawiarence.

            Łukasz Toboła

          • Konkurs „Mat-Stacja” - wyniki

          • Chciałam poinformować o wynikach konkursu „Mat-Stacja” dla chętnych uczniów klas piątych i szóstych. W grupach dwuosobowych  uczniowie podczas dodatkowych lekcji matematyki w ramach projektu edukacyjnego „Mat-Stacja” zaprojektowali oraz wykonali własne matematyczne stacje zadaniowe.

             

            Z radością przedstawiam  wyróżnione i nagrodzone zespoły:

            I miejsce – Wiktoria Urban i Lena Gronkowska  klasa 5b

            II miejsce – Zuzanna Babiarczyk i Lilianna Wiśniewska klasa 5a

            III miejsce – Paweł Nędza i Maurycy Zabłocki  klasa 5b

            IV miejsce – Bartosz Fus i Nikodem Żynda Klasa 5b

             

            Wszystkim uczniom gratuluję!

            Maria Sobolewska

          • PÓŁKOLONIE

          • Informujemy, że pólkolonie w Szkole Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie dla uczniów klas 1-3 odbędą się w pierwszym tygodniu wakacji 27.06.2022 - 01.07.2022 r.  w godzinach 9:00-14:00

            Zapisu można dokonać przesyłając zgłoszenie na adres e-mail  spkicin@szkolakicin.edu.pl

            IMIĘ, NAZWISKO, KLASĘ, NUMER TELEFONU RODZICA

          • I Kongres Samorządów Uczniowskich Gminy Czerwonak

          •        

                        22 kwietnia 2022 roku w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbył się I Kongres Samorządów Uczniowskich Gminy Czerwonak.

            Uczestniczyli w nim uczniowie reprezentujący pięć szkół podstawowych z terenu naszej gminy wraz z opiekunami. Szkołę w Kicinie reprezentowali: Alina Schedler, Pola Słaba i Katarzyna Adamczyk.

                        Celem spotkania było pokazanie młodym ludziom co to jest samorządność i związana z nią odpowiedzialność oraz jak wiele można osiągnąć dzięki planowaniu i przewidywaniu własnych działań. Uczniowie poznali ponadto zalety międzyszkolnej współpracy. Program spotkania umożliwił każdej z placówek oświatowych przedstawienie własnych pomysłów na dalszy rozwój w formie prezentacji. Slajdy zawierały wnioski z wcześniej przeprowadzonych w szkołach ankiet. W roli prelegentów wystąpili delegowani przedstawiciele młodzieży. Każda ze szkół poprzez swoje wystąpienie zwróciła uwagę na aktualne, indywidualne potrzeby oraz preferowany kierunek rozwoju gminy w obszarze edukacji. Pojawiło się mnóstwo interesujących pomysłów i inspiracji. Po zakończeniu wystąpień wójt gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak odniósł się do wszystkich zaprezentowanych propozycji rozwoju i wsparcia dla szkół. Nastąpiło także podsumowanie  pomysłów w formie wykresów. Następnie każdy z uczestników Kongresu za pośrednictwem specjalnie na tę okazję przygotowanej platformy internetowej mógł oddać głos na kluczowe jego zdaniem kierunki rozwoju szkół z terenu naszej gminy. Najwyżej w rankingu znalazła się strefa wypoczynku. Wysoko na liście uplasowały się także automaty z biletami gminnej komunikacji i zmiana rozkładu jazdy autobusów dopasowana do planu lekcji uczniów, remonty poszczególnych placówek, w tym szczególnie toalet, a także potrzeba większych nakładów na wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Ważna dla młodych ludzi okazała się także możliwość spotkań w gronie uczniów z sąsiedzkich szkół, by móc poznać ich pomysły, pasje, ale i po prostu się zaprzyjaźnić. Okazało się, iż młodzież bardzo chętnie chciałaby obejrzeć wnętrza innych szkół podstawowych, jak i zaprezentować własne mury. Uczniowie otwarcie mówili także o potrzebie pokazywania własnego stylu i przy okazji zwrócili się do obecnych na Kongresie nauczycieli o większą tolerancję w zakresie wyrażania siebie poprzez strój, czy makijaż. Ósmoklasistki wspominały o potrzebie zorganizowania dla nich warsztatów makijażu.

                        Szkoła Podstawowa w Kicinie zaproponowała nowatorską inicjatywę zorganizowania Psychologicznej Konferencji Uczniowskiej z udziałem uznanych przedstawicieli tej dziedziny nauki, na której swoje przemówienia wygłaszaliby przede wszystkim uczniowie. Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem i chęcią wsparcia ze strony wójta.

                        Premierowa prezentacja przygotowana przez Pana Belfra, czyli Dawida Łasińskiego na temat Włączenia ciekawości zakończyła spotkanie.

                        Jako opiekunowie Samorządu Szkolnego jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania młodych ludzi w sprawy edukacji. Uważamy też, iż pomysł na cykliczne spotkania Kongresu Uczniowskiego może stać się zarówno początkiem wypracowania w naszej gminie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie edukacji, jak i okazją do połączenia, zintensyfikowania i ciągłego udoskonalania działań w zakresie tak ważnej idei samorządności. 

            Małgorzata Grygier-Stępień

            Szymon Gogola

            Szkoła Podstawowa w Kicinie

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia to dzień, który powinien pobudzić do refleksji każdego mieszkańca naszej planety. To święto naszego domu - Ziemi. Każdego dnia korzystamy z jej zasobów, czerpiemy siłę ze źródła, jakim jest przyroda i cieszymy oczy bogactwem, które przed nami roztacza. Mimo to, wciąż przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia i degradacji. To smutne. Chcemy to zmienić.

            Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły  podjęli szereg działań, które mają na celu podniesienie ich świadomości ekologicznej, a tym samym przyczynią się do poprawy kondycji otaczającej nas przyrody..Uczniowie przez cały tydzień odczytywali kody QR i wykonywali  z zaangażowaniem zadania.

            Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa ekologiczna z okazji Dnia Ziemi, która przypomina, że mamy piękną, niepowtarzalną planetę, o którą powinniśmy dbać.

            Apelujemy do wszystkich, którym zależy na życiu w zdrowym, przyjaznym środowisku- dbajmy o Ziemię. Nie tylko w dniu jej święta. Mamy ją tylko jedną!

            Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody! Gratulujemy !

                                                                                                   Anna Sikora                 

                                                                                                   Dorota Dziekańska

          • Udział w projekcie - aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą

          • Szkoła w Kicinie  dołączyła do grupy wybranych  szkół z województwa wielkopolskiego, które uczestniczą w Projekcie Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą.

            Wychodzi on naprzeciw potrzebie angażowania społeczności szkolnych w działania dotyczące ochrony powietrza i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz jest znakomitym niezbędnym uzupełnieniem treści programowych przekazywanych w szkołach w ramach zajęć lekcyjnych.

            Projekt trwa od 1 grudnia 2021 roku do 30 września 2023 roku.

            Jego istotą jest:

            • przeprowadzenie lekcji dla uczniów  w temacie smogu w Polsce oraz zmiany klimatu;
            • przeprowadzenie monitoringu budynku szkół pod kątem efektywności energetycznej oraz potencjału do montażu instalacji fotowoltaicznej i wykorzystaniu wody opadowej zgodnie z ideą małej retencji;
            • aktywizacja społeczności szkolnej  oraz lokalnej do podjęcia działań zmierzających do poprawy jakości powietrza oraz ograniczeniu skutków postępującej zmiany klimatu.

            Korzyści wynikające z uczestnictwa w Projekcie:

            • zwiększenie wiedzy w temacie smogu i zmian klimatu;
            • kształtowanie wśród uczennic/uczniów aktywnych postaw obywatelskich oraz umiejętności prezentowania i propagowania wiedzy w obszarze zmian klimatu i smogu w lokalnej społeczności;
            • bezpłatny audyt energetyczny dla szkoły oraz opracowanie rekomendacji w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynku szkoły;
            • bezpłatne zbadanie potencjału szkoły pod kątem montażu fotowoltaiki oraz wykorzystania retencji wody opadowej;
            • bezpłatna promocja szkoły w Albumie pt. Włącz (eko)zmianę.                                          

             Anna Sikora

          • Zajęcia w INSTYTUCIE GENETYKI CZŁOWIEKA w Poznaniu

          • wycieczka klasy 7 D została zorganizowana do INSTYTUTU GENETYKI CZŁOWIEKA w Poznaniu. Uczniowie  podczas warsztatów po bardzo ciekawej części wykładowej, w której przybliżono fascynujący świat komórek i co to jest DNA, mogli  wygenerować  DNA ze śliny. Wszyscy poradzili sobie znakomicie. Podczas odwiedzin  w instytucie mogli dowiedzieć się na czym polegają badania naukowe i jaki sprzęt jest do tego potrzebny oraz jak wykorzystywana jest wiedza zdobyta przez naukowców do leczenia chorób lub do profilaktyki.

                                                                                                                      Anna Sikora