• Warsztaty ceramiczne

          • Dnia 14 października 2021r. klasy 7D oraz 8A uczestniczyły w warsztatach ceramicznych w Pracowni Ceramiki i Rzeźby w Swarzędzu. Celem zajęć było poznanie technik ceramicznym, integracja grupy oraz obcowanie ze sztuką.

            Uczniowie dowiedzieli się o procesie powstawania naczyń ceramicznych, w jaki sposób wykonuje się różne elementy i wypala w piecu. Następnie z entuzjazmem przystąpili do zajęć praktycznych pod okiem fachowców-plastyków. Każdy uczestnik wykonał swój niepowtarzalny, autorski kubek.

            Warsztaty odbywały się w radosnej, twórczej atmosferze. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem , świetnie współpracowali w grupie. Wracali zadowoleni i uśmiechnięci.

            Anna Sikora, Dorota Dziekańska, Eliza Marciniak.

          • Szkolny konkurs chemiczny

          • Nasz Szkolny Układ Okresowy Pierwiastków

             

            Konkurs polegał na wykonaniu plakatu z wybranym pierwiastkiem chemicznymz układu okresowego pierwiastków.

            Uczniowie z pełnym zaangażowaniem wykonali swoje prace.

            Różnorodność w wykonaniu oraz kreatywność uczniów można podziwiać na naszym holu szkolnym.

            W konkursie wygrała praca na której jest symbol ZELAZA - ciekawe, kto ją znajdzie na naszej wystawie?

            Wszystkich serdecznie zapraszam do podziwiania prac uczniów naszej szkoły.

             

            Anna Sikora

          • 10.09.2021 wycieczka klas III a i III b

          • W piątkowy poranek dnia 10 września 2021, uczniowie klas III A i III B spotkali się na szkolnym parkingu, aby wraz z nauczycielami wyruszyć w podróż do Torunia. Droga minęła bardzo szybko, gdyż podróż umilały koleżeńskie rozmowy i piękne krajobrazy.

            Wizytę w mieście zaczęliśmy od  powitania pięknej Wisły i wizyty w Muzeum Piernika  połączonej z warsztatami pieczenia pierników zgodnie z tradycyjną recepturą.

            Następnie w średniowiecznych strojach udaliśmy się na spacer po starym mieście, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące miasta i jego zabytków. Dużą atrakcją Torunia jest Planetarium gdzie mieliśmy przyjemność podziwiać kosmos z bliska. Zachwycily nas piękne pierścienie Saturna i kratery na Księżycu.

            Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszej zabawy. Dużą frajdę sprawiła młodym turystom gra miejska. Wspolnie wygraliśmy dużą torbę pierników. Nie mogło zabraknąć wspólnego  czasu na zakup pamiątek. Kończąc  wizytę w Toruniu udaliśmy się na pyszne lody.

            Z uśmiechami na zmęczonych twarzach powróciliśmy do szkoły.

             

            Małgorzata Dolska

             

          • Wycieczka do poznańskiego Zoo (VIIIb)

          •  

            Bliskie spotkania

            We wtorek 28. września 2021 roku z klasą VIII b wybrałyśmy się do Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Skorzystaliśmy z usługi edukacyjnej w postaci wycieczki z przewodnikiem Panem Remigiuszem Kozińskim. To zupełnie inna jakość zwiedzania, kiedy jest z nami ktoś, kto posiada tak ogromną wiedzę na temat mieszkających tu zwierząt. Podczas niemal dwugodzinnego spaceru poznaliśmy między innymi pięć funkcji, jakie pełnią ogrody zoologiczne, dowiedzieliśmy się także dlaczego symbolem poznańskiego zoo jest akurat nosorożec. Usłyszeliśmy inspirujące opowieści o nietypowych zwyczajach wielu zwierząt, którymi Pan przewodnik na co dzień się opiekuje. Mieliśmy też sczęście uczestniczyć w tak zwanym bliskim spotkaniu, czyli śniadaniu tygrysa. Niesamowicie było patrzeć z tak niewielkiej odległości na tego imponujących rozmiarów drapieżnego ssaka, który z takim apetytem pożera każdy rozrzucony po jego wybiegu kęs mięsa. Po obejrzeniu tej pożywnej uczty, Pan przewodnik zaprowadził nas do lemurów, które uczniowie naszej Szkoły wspierają finansowo poprzez coroczną składkę. Małpiatki z Madagaskaru zaprezentowały się przed nami dostojnie, prężąc swoje charakterystyczne długie ogony i wpatrując się w nas nieprzeciętnie dużymi oczami. Następnie udaliśmy się w kierunku słoni. Tutaj nasze doskonałe nastroje znacznie się pogorszyły, gdyż w słoniarni zobaczyliśmy informację, iż niedawno odeszła słonica Linda. Zmarła ona na zawał serca. Żyła trzydzieści pięć lat, co w przypadku tego gatunku oznacza mało.

            Po około dziesięciokilometrowym spacerze, lekko zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń dotarliśmy do kolejki Maltanka, która przewiozła nas do Ronda Śródka, z którego bogatsi o wiele cennych informacji ze świata zwierząt, wróciliśmy do Szkoły.

            Małgorzata Grygier- Stępień

            Dorota Jarząbek

             

             

          • Dzień chłopaka w 7C

          • 30 września dziewczęta klasy 7C nie zapomniały o swoich klasowych kolegach i z okazji Dnia Chłopaka złożyły im życzenia. Dziewczyny wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Janowską przygotowały dla chłopców poczęstunek - pizzę. Nastęnie 8 października kontynuowaliśmy świętowanie podczas wycieczki do kręgielni Gravitacja, znajdującej się w centrum handlowym Posnania w Poznaniu. Zabawa okazała się niezwykle wciągająca, a rywalizacja na torach dostarczyła uczniom silnych emocji. Pełni pozytywnych wrażen i niezapomnianych emocji wróciliśmy do szkoły.

            Magdalena Janowska

          • Warsztaty chemiczne w XIV LO 07.10.2021 r

          • Klasa 8 a  wzięła udział w warsztatach chemicznych, które zostały zorganizowane w XIV LO w Poznaniu.

            Zajęcie praktyczne z chemii  zachwyciły uczniów oraz  dodatkowo rozbudziły zainteresowanie tym przedmiotem. Wykonywane w małych grupach  doświadczenia chemiczne oraz rywalizacja w quizach  dodatkowo wzbudziły  aktywny udział  oraz większe skupienie podczas zdobywania nowej wiedzy.

            Ostatnim elementem był poczęstunek i wymiana spostrzeżeń wśród uczniów naszej szkoły i obecnych uczniów XIV LO.

            Klasa 8 a  wracała do domu bardzo zadowolona z przygody z chemią w praktycznej wersji.

            Anna Sikora

             

          • Światowy dzień tabliczki mnożenia

          • Dnia 1 października 2021r. odbył się w naszej szkole "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". W związku z sytuacją epidemiologiczną projekt edukacyjny przeprowadzono w poszczególnych klasach.

            Uczniowie klas 4 przez cały tydzień na lekcjach matematyki rozwiązywali różne zadania, aby zdobyć poszczególne składniki eliksiru. Musieli przejść labirynt, rozwiązać łamigłówki, kody QR. Po rozwiązaniu zadań wszyscy udawali się do Laboratorium Szalonego Matematyka, aby odebrać nagrodę. Klasy 5 te same działania wykonywali w grupach  na lekcji matematyki w  dniu 1 października.

            Maria Sobolewska

          • RAZEM DLA TYMKA!

          • Rada Rodziców, Dyrektor, Nauczyciele serdecznie zapraszają na festyn, podczas którego będziemy zbierali środki na leczenie naszego ucznia - Tymka! 

          • Uroczystość Pasowania na ucznia


          •             W piątek 24. września 2021 roku o godzinie 9.00 czterdziestu siedmiu przejętych pierwszoklasistów oficjalnie dołączyło do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Kicinie.

            Uroczystego aktu pasowania dokonała Pani wicedyrektor Beata Jędrzejewska.

            Dumne wychowawczynie pierwszaków Panie Beata Królewicz oraz Magdalena Michałowska poprzez uśmiech i słowa otuchy dzielnie wspierały swoich podopiecznych zarówno podczas samego pasowania, jak i w czasie występu artystycznego. Pierwszaki zaśpiewały piosenki i wykonały piękne układy taneczne. Całość bardzo podobała się trzecioklasistom, którzy wraz ze swoimi wychowawczyniami nagrodzili młodszych kolegów gromkimi brawami oraz wręczyli im własnoręcznie wykonane upominki.

            Cieszymy się, że społeczność naszej Szkoły powiększyła się o czterdziestu siedmiu uczniów, którym bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy inspirującej, edukacyjnej przygody!

             

            Małgorzata Grygier- Stępień

          • List z Pałacu Buckingham

          •               

                         Kiedy 9 kwietnia 2021 roku świat obiegła wiadomość: Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość poinformowała o śmierci swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Filipa, Księcia Edynburga, uczniowie klasy VI c naszej Szkoły wraz z nauczycielką języka angielskiego, Panią Magdaleną Jankowską, postanowili wesprzeć brytyjską Królową Elżbietę i napisali do Jej Królewskiej Mości list z wyrazami współczucia w tych trudnych chwilach. W korespondencji zawarli także życzenia urodzinowe dla Królowej, która w tym roku skończyła 95 lat. Ponadto uczeń Krzysztof Majchrzak narysował dla Królowej psa rasy Corgi, którą to rasę Królowa szczególnie sobie upodobała. W odpowiedzi, w sierpniu 2021 roku do Szkoły Podstawowej w Kicinie dotarł niezwykły list z Pałacu Buckingham, z serdecznymi podziękowaniami dla uczniów za ich słowa wsparcia i sympatii wobec Królowej. Również załączony rysunek musiał zrobić na Królowej wrażenie, ponieważ poza słowami wdzięczności w odpowiedzi znalazła się także notatka o królewskich zwierzętach. Jej Królewska Mość znana jest bowiem z zamiłowania do zwierząt, szczególnie psów i koni. Zapraszamy do lektury tej niecodziennej korespondencji!

            Małgorzata Grygier- Stępień

              

          • ROK SZKOLNY 2021/2022

          • Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele i Uczniowie !

            Przed nami nowy rok szkolny 2021/2022. Cieszymy się, że rozpoczynamy go w trybie stacjonarnym, zgodnie z wytycznymi: MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 01.09.2021, i mamy nadzieję, że tak pozostanie do 24 czerwca 2022.

            Inauguracja nowego roku szkolnego  oraz organizacja zajęć odbędzie się w bezpiecznych i higienicznych warunkach epidemii.

            Życzymy Wszystkim dobrego i spokojnego roku szkolnego 2021/2022.

            Poniżej harmonogram rozpoczęcia .

            Harmonogram_rozpoczecia_roku_szkolnego_2021-2022.pdf

            Przypominamy, że z uczniami klas I przybyć może tylko 1 rodzic.

             

          • Pasje i zainteresowania naszych uczniów

          • Mam na imię Eryk i moim hobby jest terrarystyka. Jest to dziedzina wiedzy dotycząca planowania, budowania, urządzania i prowadzenia terrarium oraz hodowli w nim zwierząt i roślin. Zajmuję się tym od 4 lat. Wszystko zaczęło się pewnego dnia, gdy rodzice zabrali mnie na giełdę terrarystyczną.

            Na której kupiłem  swoje pierwsze owady oraz gady. Były to: starszyk australijski, gekon orzęsiony oraz modliszka roombodera. Byłem bardzo zadowolony i zaangażowany w hodowlę.

            Tak samo jak teraz. Miałem wiele gatunków zwierząt drapieżnych, jak i roślinożerne. Na przykład z mięsożerców: modliszkę storczykową. Modliszka pustynna, moja ukochana i moim zdaniem najładniejsza modliszka pseudocreobotra-wahlbergii oraz gekony i pająki.

            Z roślinożerców najwięcej miałem gatunków różnych straszaków są one spokrewnione z patyczakami, które też miałem, i do tego są idealne dla początkujących. Miałem: straszyka australijskiego, filipińskiego, diabelskiego, nowogwinejskiego oraz wiele innych.    

            Coś o mnie: mam 12 lat, jestem dosyć wrażliwy. Za każdym razem gdy musiałem się pożegnać z jakimś zwierzęciem, bo nadszedł jego czas, przeżywałem to. Lubię muzykę, a przede wszystkim mocne brzmienia, na przykład rock i tym podobne. Już od małego byłem ciekawski, chciałem odkrywać świat, którego nie znałem, zapuszczałem się dość daleko od domu w poszukiwaniu  różnych gatunków owadów, które występują w Polsce. Tak w ogóle moim pierwszym hobby były dinozaury i pamiętam jak się bawiłem w piaskownicy w poszukiwaniu kości różnych prehistorycznych gadów.

            Mam nadzieję, że Cię zaciekawiłem i Ci się moje hobby spodobało. 

             

            Eryk Nowak 

            (uczeń klasy 6B)

          • Wykład "Obrona przed zagrożeniem napastników"

          • W dniu 16.06.2021r. w Szkole Podstawowej im. Augusta Cieszkowskiego w Kicinie, z inicjatywy dyrektora szkoły, przeprowadzono wykład dotyczący obrony przed zagrożeniem ze strony napastników, którzy wtargnęli do placówki uzbrojeni w nóż lub broń palną albo inne niebezpieczne narzędzie z zamiarem pozbawienia życia wielu osób. Wykład połączony był z przedstawieniem pokazowej wersji szkolenia przeznaczonego między innymi dla pracowników szkół. Celem wykładu było zapoznanie uczestników z aspektem terroryzmu oraz zasadami działania terrorystów. Podczas pokazu uczestnicy poznali możliwe zachowania się podczas ataku terrorystycznego, metody działania broni palnej, oraz metody samoobrony przed napastnikiem uzbrojonym. W pokazie zostały zawarte elementy pomocy medycznej na zasadach TCCC- pomocy medycznej w strefie wojny. Jednym z elementów pokazu była zasada działania w grupach w celu unieszkodliwienia napastnika, zasady informowania służb podczas ataku terrorystycznego oraz psychologia działania tłumu. Spotkanie zostało zrealizowane przy współpracy z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, pod którego patronatem znajduje się szkoła.

            Pokaz oraz wykład zaprezentowali sierż. Paweł Dobek z KP Poznań-Wilda.  oraz st. asp. Grzegorz Żurek wiceprzewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KMP w Poznaniu.

            W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Czerwonak oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy.

          • Gminny Konkurs Matematyczny

          • W poniedziałek 7 czerwca odbył się II etap Gminnego Konkursu Matematycznego.

            Z radością przedstawiamy wyniki. 

            Laureatami w klasach IV-VI został uczeń naszej szkoły Paweł Nędza klasa IV B.

            Z kolei w klasach VII-VIII po wielokrotnych dogrywkach tytuł laureata otrzymali uczniowie:

            Zuzanna Krych klasa VIII A

            Adam Zacharzewski klasa VIII A

            Wszystkim uczestnikom i laureatom, którzy reprezentowali naszą szkołę GRATULUJEMY.

          • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA RODZICÓW DZIECI KLAS PIERWSZYCH

          • DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. AUGUSTA CIESZKOWKSIEGO W KICINIE, SERDECZNIE ZAPRASZA NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA RODZICÓW DZIECI KLAS PIERWSZYCH ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W ROKU SZKOLNYM 2021/2022.

            Termin spotkania: 26 sierpnia 2021 (czwartek)
            Godzina: 17:00
            Miejsce: sala gimnastyczna szkoły

          • Światowy Dzień Wody 2021

          • Nowa galeria Światowy Dzień Wody 2021 została dodana do albumu fotograficznego

            W tym roku Nasza Szkoła aktywnie włączyła się w akcję Światowego Dnia Wody z Polską Akcją Humanitarną, która odbyła się 22 marca 2021 r. pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że:
             dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
             na świecie nie wszyscy mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej (obecnie to aż 785 milionów osób), jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
             oszczędzanie wody to za mało

            Z okazji tego święta odbył się Konkurs Wiedzy o Wodzie, w którym laureatami zostali: I miejsce zajął Tomasz Owczarek 7C II miejsce (ex aequo) zajęły Julia Owczarek 8C, Zuzanna Krych 8A oraz Zuzanna Samulczyk 8A III miejsce (ex aequo) zajęli Julia Wiktorowska 6C oraz Jan Michalak 8A

            Co więcej, uczniowie wykonali także modele cząsteczki wody, doświadczenie chemiczne oraz gry planszowe o wodnej tematyce. Laureatami w tej części konkursowej zostali: I miejsce Pola Przymusińska 5A II miejsce Nadia Koperska 6C i Wiktoria Urban 4A III miejsce Jan Michalak 8A

            Poniżej przedstawiamy galerię prac uczniów. Bardzo serdecznie gratulujemy laureatom oraz cieszymy się, że tak aktywnie włączyliście się w obchody Światowego Dnia Wody.

            Dominika Jasik

            Anna Sikora