• /Matematyka - scenariusze zajęć/

        • Scenariusz lekcji matematyki w kl. VI

          Temat: Wprowadzenie pojęcia prędkości, drogi i czasu w ruchu.

          Cel główny: uczeń zna i rozumie pojęcie drogi, czasu i prędkości oraz stosuje je w sytuacjach praktycznych.

          Cele operacyjne:

          -uczeń zna pojęcia prędkość, droga, czas

          -uczeń zna jednostki czasu , długości i prędkości

          -uczeń zamienia jednostki czasu i długości

          -uczeń prowadzi obliczenia zegarowe

          -uczeń oblicza prędkość, gdy dana jest droga i czas

          -uczeń oblicza drogę, gdy dana jest prędkość i czas

          -uczeń stosuje wprowadzone pojęcia w sytuacjach praktycznych

          Czas trwania zajęć: 90 minut (2 * 45 minut)

          Metody pracy: pogadanka, problemowo- ćwiczeniowa, burza mózgów

          Formy pracy: indywidualna, grupowa

          Środki dydaktyczne: karty pracy, zeszyt przedmiotowy.

          Przebieg lekcji:

          I. Przypomnienie jednostek czasu /1min, 1s, 1godz.,kwadrans, doba, tydzień, wiek/.

          II. Zamiana jednostek czasu.  

               Zad.1 Ile to minut?

          1godz=

          godz.=

          godz. =

          1/5 godz.=

          1/6 godz.=

          kwadrans =

               Zad.2 Jaką część godziny stanowi?

          30 min=

          10 min=

          70 min=

          III. Przypomnienie jednostek długości.

                1m, 1cm, 1dm, 1km

          Przyrządy służące do pomiaru odległości:

          IV. Wprowadzenie pojęcia prędkości:

          Z czym kojarzy wam się słowo prędkość?/burza mózgów/

          Gdzie spotkaliście się z tym pojęciem?

          W jaki sposób można zmierzyć prędkość?

          W jakich jednostkach można ją wyrazić?

          Jakie wielkości trzeba znać, aby obliczyć prędkość? /DROGĘ I CZAS/

          Jaką zależność między tymi pojęciami można znaleźć?

                  PRĘDKOŚĆ = DROGA: CZAS

          V. Obliczanie prędkości w sytuacjach praktycznych.

            Zad.1 i zad.2 –karty pracy

          VI. Obliczanie drogi, gdy dana jest prędkość i czas przejazdu.

             DROGA = PRĘDKOŚĆ * CZAS /zad.3 i 4 – karty pracy

          VII. Obliczanie prędkości, drogi i czasu w sytuacjach praktycznych.

           

          Samodzielna praca ucznia – kara pracy nr 5.

          VIII. Losowo dobieramy się w pary i rozwiązujemy zadania  przedstawione

                   Na kartach 6 i 7.

          Dla par, które poprawnie rozwiążą zadania z kart przygotowałam dodatkowe zadania.

          IX. Podsumowanie,

          1. Przypomnienie celów lekcji.
          2. Ocena pracy grup prawidłowo rozwiązanych zadań.
          3. Przygotowane zadania nie zawierają zamiany jednostek prędkości.
          4. Zadania zostały tak dobrane, aby rozwijały umiejętności: rozumowania, wykorzystania wiedzy w praktyce oraz korzystania z informacji. Wymienione umiejętności sprawiają moim uczniom najwięcej trudności.

          X. Oczekiwane efekty:

               1. Uczniowie rozumieją wprowadzone pojęcia i stosują je w praktyce.

               2. Znają jednostki w jakich wyraża się te pojęcia.

               3. Dzieci potrafią obliczyć wskazaną w zadaniu wielkość.