• /Różne formy ochrony przyrody./

        • Scenariusz lekcji przyrody w klasie V.

          Temat: Różne formy ochrony przyrody.

          Cele lekcji:

          • uczeń zna formy ochrony przyrody
          • potrafi wskazać na mapie wybrane parki narodowe
          • wie, czym różnią się określone formy ochrony przyrody
          • znajduje w Internecie i innych źródłach wiadomości o określonej formie ochrony
          • wie, co skłania ludzi do ochrony przyrody
          • zna zasady zachowania się na obszarach chronionych
          • współpracuje w zespole
          • charakteryzuje się postawą odpowiedzialności za środowisko

          Metody: 

          • pogadanka
          • burza mózgów
          • praca ze źródłami

          Formy pracy:

                 Indywidualna, grupowa, zbiorowa

          Środki dydaktyczne:

          • atlasy i przewodniki przyrodnicze
          • Internet
          • Plansze lub plakaty do prezentacji
          • Podręcznik
          • Mapa Polski 

          Przebieg lekcji:

          Faza wprowadzająca

          1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, podział uczniów na 4 równoliczne grupy. Każda grupa wybiera swojego lidera.
          2. Wprowadzenie do tematu, przypomnienie form ochrony przyrody i wypisanie ich na tablicy ,celowość ochrony przyrody oraz zasady zachowania obowiązujące na obszarach chronionych.

          Faza realizacyjna

          Na mapie Polski uczniowie lokalizują 3 parki narodowe znajdujące się najbliżej ich miejsca zamieszkania.

          Liderzy grup losują zadania do wykonania dotyczące rożnych form ochrony przyrody.

          Każda grupa na podstawie zebranych informacji musi przygotować ciekawą prezentację dotyczącą wylosowanej formy ochrony przyrody. Uczniowie mogą korzystać z atlasów, przewodników przyrodniczych oraz Internetu. Każda prezentacja musi zawierać: wyjaśnienie pojęcia, przykłady znajdujące się najbliżej naszej szkoły, walory turystyczno-przyrodnicze, ciekawostki oraz zasady zachowania.

          Faza podsumowująca

          1. Omówienie nastąpi na następnej lekcji,  podczas której uczniowie zaprezentują swoje prace. Nauczyciel będzie zwracał uwagę na charakterystyczne cechy opisywanej formy ochrony.