• Utrwalenie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych - gra dydaktyczna.

        • Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

          Temat: Utrwalenie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych. Cel główny: utrwalenie niektórych operacji na ułamkach zwykłych

          Cele operacyjne:

                     uczeń korzysta z instrukcji

                     planuje swoje działania

                     pracuje w zespole

                     rozwija umiejętność komunikowania się z rówieśnikami

                     samodzielnie podejmuje decyzje

                     sprowadza ułamki do wspólnego mianownika

                     porównuje i porządkuje ułamki zwykłe

                     dodaje i odejmuje ułamki o jednakowych i różnych mianownikach

                     nazywa elementy ułamka

                     skraca i rozszerza ułamki

                     zaznacza odpowiednie części figur.

          Metoda: ćwiczeniowa - gra dydaktyczna

          Formy:    praca w zespole

          Środki dydaktyczne: plansze do gry; zestawy kart do gry; pionki; instrukcje

          Tok lekcji:

          1.  Podział zespołu klasowego na 4 -5 osobowe grupy (podział kontrolowany
          przez nauczyciela, aby drużyny reprezentowały podobny poziom)

          2.               Rozdanie uczniom plansz , kart, pionków i instrukcji do gry.

          3.               Drużyny zapoznają się z instrukcją, wybierają liderów i planują sposób
          działania.

          4.               Każdy zespół otrzymuje trzy zestawy pytań o różnym stopniu trudności
          odpowiednio za 2 pkt; 3 pkt i 4pkt w różnych kolorach oraz pionek.

          5.               Zabawę rozpoczyna lider: musi zdecydować , które zadanie wybiera, pobrać
          kartę z zdaniem i rozwiązać je . Otrzymany wynik musi sprawdzić i dopiero
          przesuwa pionek o odpowiednią liczbę pól.

          6.               Przy nieprawidłowym rozwiązaniu pionek cofa się.

          7.               Następne zadanie rozwiązuje osoba siedząca z lewej strony lidera postępując
          analogicznie.

          8.               Wszystkie zespoły grają przez 30 min. Zwycięża ta z drużyn, której pionek posunął się najdalej.

          9.               Zwycięskie grupy otrzymują oceny i pamiątkowe medale.

          10.         Na zakończenie zajęć uczniowie wypełnieją karty ewaluacji.

          INSTRUKCJA DO GRY

          1.      Przed Wami znajdują się: plansza do gry, pionek, trzy zestawy kart po 15
          sztuk

          •          niebieskie, zawierają zadania łatwe za 2 pkt.

          •          żółte, zawierają zadania o średnim stopniu trudności za 3 pkt.

          •          czerwone, trudniejsze za 4 pkt.

           

          2.               Wybierzcie lidera grupy - osobę, która rozpocznie grę i będzie przesuwała
          pionek na odpowiednie pole.

          3.               Lider po zastanowieniu odkrywa kartę z zadaniem, które samodzielnie
          rozwiązuje ( zadania nie wolno przekazywać innej osobie z drużyny; nikt z
          grupy nie może podpowiadać; w przypadku stwierdzenia takich sytuacji
          zadanie nie będzie zaliczone a pionek cofnięty o tyle pól za ile punktów było
          zadanie).

          4.               Po rozwiązaniu zadania należy sprawdzić wynik z odpowiednią kartą
          odpowiedzi znajdującą się na stoliku i dopiero wtedy przesunąć pionek na
          odpowiednie pole. Na karcie należy zapisać, który to był ruch.

          5.               Jeśli zadanie rozwiązałeś prawidłowo Wasz pionek wędruje do przodu o tyle
          pól, za ile punktów było zadanie.

          6.     Jeśli uzyskałeś błędny wynik wówczas Wasz pionek cofa się:

          o l pole w przypadku zadania za 4 pkt.

          -  o 2 pola w przypadku zadania za 3 pkt.

          -  o 3 pola w przypadku zadania za 2 pkt.

           

          7. Analogicznie postępują kolejne osoby z zespołu w kolejności zgodnej z
          ruchem wskazówek zegara.

          8.  Jeśli pionek stanie na polu 13 lub 28 wówczas w ramach premii wędruje trzy
          pola dalej.

          9. Wszystkie zespoły graj ą przez 30 min.

          10.  Wygrywa drużyna, której pionek znalazł się na polu oznaczonym największą
          liczbą.

          11 .Zwycięska drużyna otrzymuje oceny bdb. z matematyki.