- O mnie
- /Matematyka - scenariusze zajęć/
- /Różne formy ochrony przyrody./
- /Europejczycy odkrywają kontynenty/
- „ Zbieranie i gromadzenie danych”.
- Co to znaczy być ptakiem?
- Parki narodowe i krajobrazowe Wielkopolski.
- Co wiemy o pogodzie i jej składnikach?
- Utrwalenie podstawowych wiadomości o ułamkach zwykłych - gra dydaktyczna.
Parki narodowe i krajobrazowe Wielkopolski.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH Z WYKORZYSTANIEM PRACOWNI KOMPUTEROWEJ I INTERNETU
Temat :Parki narodowe i krajobrazowe Wielkopolski.
Cele lekcji:
· uczeń wykorzystuje przeglądarkę internetową w celu wyszukiwania informacji dotyczących form ochrony przyrody w Polsce
· wyszukuje z internetu informacji dotyczących walorów przyrodniczych i turystycznych parków narodowych i wybranych parków krajobrazowych Wielkopolski
· przygotuje prezentację walorów Wielkopolskiego i Drawieńskiego Parku Narodowego.
Zajęcia odbywają się przy komputerach w pracowni informatycznej.
Przebieg zajęć:
- Uczniowie pracują w grupach dwuosobowych. Pod
adresem internetowym: http://www.encyklopedia.pl wyszukują informacje dotyczące form
ochrony przyrody w Polsce (park narodowy, krajobrazowy, rezerwat, pomnik
przyrody, obszar chroniony krajobrazu, ochrona gatunkowa).
- Nauczyciel wyjaśnia jakie elementy obejmuje
Ekologiczny System Obszarów Chronionych w województwie wielkopolskim.
ESOCH to najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny objęte kompleksową ochroną. W woj. wielkopolskim powstał w 1990 roku i obejmuje:
· 2 PARKI NARODOWE: Wielkopolski P.N. i Drawieński P.N.
· 12 PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH: Sierakowski, Pszczewski, Przemęcki, Dolina Baryczy, Gen. Chłapowskiego, Rogaliński, Promno, Puszcza Zielonka, Lednicki, Powidzki, Nadwarciański, Żerkowsko –Czeszewski.
· REZERWATÓW PRZYRODY
- Korzystając z zaproponowanych przez
nauczyciela adresów internetowych
każda grupa opracowuje i zapisuje na dyskietce walory przyrodnicze i
turystyczne losowo wybranego parku.
- Korzystając z informacji znalezionych w
Internecie oraz innych źródłach
( książki, albumy, foldery itp.) uczniowie prezentują walory przyrodnicze i turystyczne parków Wielkopolski w formie gazetki „ Ekologiczny System
Obszarów Chronionych Wielkopolski”.
Dyskietki zostaną dołączone do pomocy dydaktycznych w pracowni przyrodniczej.
Materiały:- adresy niektórych stron internetowych.
http://www.eko.org.pl/prawo/4-a-1.html
http://www.mos.gov.pl/kzpn/index.htm
http://www.city.poznan.pl/turystyka/wpn/park
http://www.mos.gov.pl/kzpn/pl/wiel-pl.htm
http://www.poznan.ta.pl/park/index.html
http://www.ids.poznan.pl/spj/promno.html
- Uczniowie pracują w grupach dwuosobowych. Pod
adresem internetowym: http://www.encyklopedia.pl wyszukują informacje dotyczące form
ochrony przyrody w Polsce (park narodowy, krajobrazowy, rezerwat, pomnik
przyrody, obszar chroniony krajobrazu, ochrona gatunkowa).